Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy wszystkie grunty leśne wskazane w EGiB mają zostać ujęte w UPUL?

Czy wszystkie grunty leśne wskazane w EGiB mają zostać ujęte w UPUL? fotolia.pl

Czy wszystkie grunty leśne wskazane w ewidencji gruntów i budynków (EGiB) mają zostać objęte uproszczonym planem urządzenia lasu (UPUL)? Otóż w sytuacji, w której UPUL określa zasady prowadzenia właściwej gospodarki leśnej na przyszłość, umożliwiając przy tym zinwentaryzowanie powierzchni lasów, to plan ten powinien opierać się wyłącznie na danych aktualnych. Chodzi o to, aby UPUL ujmował grunty będące rzeczywiście lasami.

Starosta, jako organ zlecający sporządzenie UPUL dla lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa, należących do osób fizycznych i wspólnot gruntowych, upoważniony jest do ustalenia, czy działki objęte postępowaniem planistycznym, które ujęto w EGiB jako leśne, istotnie i faktycznie stanowią las w rozumieniu przepisów ustawy o lasach.

Sporządzanie UPUL a ustalenia EGiB

W omawianym kontekście uściślenia wymagają granice związania treścią EGiB w procedurze sporządzania UPUL. Związanie to należy odnosić wyłącznie do tego etapu sporządzania UPUL, w którym dochodzi do ustalenia, jakie tereny mają podlegać inwentaryzacji, a więc jakie grunty mają potencjalnie znaleźć się w granicach projektowanego planu.

Nie oznacza to jednak, że docelowo wszystkie grunty wskazane ewidencyjnie jako leśne mają zostać objęte UPUL-em. Należy mieć na uwadze, że na skutek przeprowadzonych w toku inwentaryzacji oględzin poszczególnych działek może okazać się, że charakterystyka określonych gruntów nie odpowiada (lub przestała odpowiadać) definicji lasu i powinna zostać wyłączona z UPUL.

Zatem inwentaryzacja przeprowadzana w toku sporządzania UPUL ma doprowadzić do ustalenia rzeczywistego stanu poszczególnych gruntów. Chodzi o to, aby projektowany plan odpowiadał rzeczywistości, nie stanowiąc wyłącznie powielenie formalnych zapisów EGiB niemających pokrycia z rzeczywistością. Tylko w takim przypadku UPUL będzie realnie służył prowadzeniu prawidłowej gospodarki leśnej, gdyż będzie obejmować grunty faktycznie będące lasami w rozumieniu przepisów ustawy o lasach.

Sporządzanie UPUL a zastrzeżenia i wnioski

Podobnemu celowi służy procedura zgłaszania zastrzeżeń i wniosków do projektu UPUL, o której stanowi art. 21 ust. 5 ustawy o lasach. W jej trakcie właściciele działek leśnych mogą sygnalizować organowi planistycznemu, że grunt uwidoczniony w EGiB jako las (a w konsekwencji planowany do objęcia projektowanym UPUL-em) nie spełnia cech właściwych definicji takiego gruntu, w związku z czym nie powinien być włączany do terenów objętych takim dokumentem. Należy zauważyć, że rozstrzygnięcie w zakresie uwzględnienia lub nieuwzględnienia zgłoszonych zastrzeżeń i wniosków następuje w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez starostę.

Inwentaryzacja gruntów i zastrzeżenia a zapisy w EGiB

Konsekwencją inwentaryzacji, czy też uwzględnienia zastrzeżeń zgłoszonych przez właścicieli gruntów leśnych, skutkującą wyłączeniem danego gruntu z UPUL nie jest automatyczna zmiana zapisów w EGiB dotycząca takiego gruntu. Skutkiem takim jest natomiast nieuwzględnienie danego terenu w UPUL, czyli w prowadzeniu gospodarki leśnej według zasad i celów określonych w ustawie o lasach, a wynika to z tego, że grunty te przestały być lasami w rozumieniu ustawy.

Jednakże ewidencyjnie takie grunty pozostają opisane w EGiB jako leśne do czasu zmiany ich kwalifikacji, ale dopiero w rezultacie odrębnie przeprowadzonych postępowań.

Opracowano na podstawie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 28.01.2020 r., sygn. akt IV SA/Wa 1357/19, orzeczenie prawomocne

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Śr., 9 Prn. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak