Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rząd chce miejskich planów adaptacji

Rząd chce miejskich planów adaptacji fotolia.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska powraca z inicjatywą legislacyjną dotyczącą miejskich planów adaptacji.

Do konsultacji w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego trafiła propozycja nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska. Jej głównym założeniem jest wprowadzenie miejskich planów adaptacji.

Miejski plan adaptacji (MPA) ma być dokumentem o charakterze strategiczno-wdrożeniowym obejmujący swoim zakresem obszar danego miasta, mający na celu zmniejszenie podatności miasta na zmiany klimatu, w tym poprawę zdolności przystosowania miasta do zmian klimatu.

Co więcej, miasta powyżej 20 tysięcy mieszkańców będą musiały MPA uchwalać. Będzie to robić rada gminy, na bazie projektu przygotowywanego przez prezydenta lub burmistrza. Po jego uchwaleniu, sporządzane lub aktualizowane strategie rozwoju gminy, plany ogólne gmin oraz miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego mają uwzględniać wnioski i rekomendacje płynące z MPA. Jednak same MPA nie będą aktami prawa miejscowego.

Pomysły wprowadzenia MPA Ministerstwo Klimatu forsowało też w poprzedniej kadencji. Założenia były w zasadzie identyczne. Budziło to sceptycyzm korporacji samorządowych, które w MPA widziały przede wszystkim dodatkowy, biurokratyczny obowiązek, wprowadzający zamieszanie w strukturę dokumentów planistycznych gmin. Należy się spodziewać podobnych uwag także teraz.

Śr., 29 Mj. 2024 0 Komentarzy
Adrian Pokrywczyński
redaktor Adrian Pokrywczyński