Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZPP popiera projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska

ZPP popiera projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska fotolia.pl

Do Sejmu zostało skierowane pismo, w którym Związek Powiatów Polskich wyraża poparcie dla projektu ustawy nowelizującej Prawo ochrony środowiska. Chodzi o limity, od których przekazywane są środki z samorządów do funduszy ochrony środowiska.

O inicjatywie legislacyjnej posłów z sejmowej Komisji Petycji pisaliśmy TUTAJ. Przypomnijmy, że chodzi o zmianę wysokości limitu, ponad który gminy i powiaty, których dochody z tytułu opłat i kar są większe niż ten limit, przekazują nadwyżkę z tytułu tych dochodów do właściwego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Obecny przepis wymagający przekazywania tych nadwyżek przewiduje jako limit 10-krotność średniej krajowej dochodów z roku poprzedniego przypadających na jednego mieszkańca, liczonej odpowiednio dla gmin i powiatów. Posłowie chcą, by ten limit wynosił 15-krotność średniej krajowej.

Inicjatywę poparł Związek Powiatów Polskich. Jak stwierdzono, przedmiotowy projekt jest zgodny z postulatami samorządów kierowanymi do władz państwowych od dłuższego czasu. Organizacja przypomina, że petycję w tej sprawie złożyła w poprzedniej kadencji parlamentu.

„Należy podkreślić, że wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, odkąd wyszły spod nadzoru samorządu i zostały bezpośrednio podporządkowane rządowi, powinny mieć zapewnione z tej strony fundusze na funkcjonowanie, a nie opierać swoją politykę finansową na środkach, które uzyskują samorządy” – możemy przeczytać w piśmie podpisanym przez Prezesa ZPP, starostę Andrzeja Płonkę. Wskazano, że naturalnym jest procentowy udział wojewódzkich funduszy w karach i opłatach. Samorządowcy uważają jednak, że obecny mechanizm przekazywania „nadwyżek” z tego tytułu jest niejako karzący dla lokalnych wspólnot, które efektywnie wykonują zadania z zakresu ochrony środowiska. Zwłaszcza że, jak wskazują, ustawowa średnia krajowa dochodów przypadających na jednego mieszkańca utrzymuje się w przypadku powiatów na bardzo niskim poziomie.

Reprezentanci powiatów zauważają, zgadzając się z projektodawcami, że sama ilość środków w systemie pozostanie taka sama, gdyż samorządy są zobligowane do wykorzystywania uzyskanych kwot na ochronę środowiska. Więcej pieniędzy na te cele zostanie po prostu w samorządach.

Proponowana nowelizacja poprawi więc w ocenie ZPP system rozdziału środków przeznaczanych na ochronę środowiska, który stanie się bardziej sprawiedliwy.

 

 

Śr., 29 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński