Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gatunki inwazyjne - konsultacje dotyczące poszerzenia listy

Gatunki inwazyjne - konsultacje dotyczące poszerzenia listy fot.pixabay

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska prowadzi konsultacje dotyczące gatunków proponowanych do dodania do listy inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii.

Komisja Europejska planuje poszerzenie listy inwazyjnych gatunków obcych („IGO”) stwarzających zagrożenie dla Unii, zawartej w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) nr: 2016/1141 z dnia 13 lipca 2016 r. Obecnie wykaz obejmuje 88 gatunków, a planowanych jest dodanie 27 kolejnych gatunków, w tym 21 – zwierząt i 6 – roślin.

Jak informuje GDOŚ – dla każdego z tych gatunków Komisja Europejska, przy współpracy z Forum Naukowym, przeprowadziła analizę ryzyka, na podstawie której stwierdzono, że gatunki te kwalifikują się jako IGO stwarzające zagrożenie dla UE. W analizie podano m.in. państwa, w których gatunek już występuje lub może występować w przyszłości oraz oddziaływanie na środowisko czy gospodarkę. 

GDOŚ zachęca do składania uwag w sprawie zaproponowanych IGO i przekazywania dodatkowych informacji na temat użytkowania gatunku, jego wartości handlowej, rozprzestrzenienia na terenie kraju czy doświadczenia w zakresie jego zwalczania.

Uwagi należy przesyłać do 5 czerwca br. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., przez ePUAP lub pocztą tradycyjną za pomocą tabeli, którą udostępniła na swojej stronie Dyrekcja.

Wśród proponowanych gatunków inwazyjnych są m.in. bóbr kanadyjski, rak niebieski i norka amerykańska.

Szczegółowa lista gatunków oraz tabela do uwag są dostępne na stronie GDOŚ.

Opracowano na podstawie komunikatu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

Pt., 24 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński