Organizowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska „Ogólnopolska Narada o Lasach” przeszła w tryb roboczy. Uczestnicy, podzieleni na stoliki, wypracowują właśnie rekomendacje dla Ministerstwa w zakresie polityki leśnej.
22 i 23 kwietnia odbyła się część konferencyjna „Ogólnopolskiej Narady o Lasach”, inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska, która w postaci forum interesariuszy w obszarze leśnictwa i gospodarki drzewnej (w tym samorządów) ma wypracować rekomendacje dla rządu związane z obszarami leśnymi i gospodarką leśną, w kontekście ochrony lasów cennych przyrodniczo i społecznie.
W ramach prac uczestników podzielono na sześć stolików tematycznych. W maju kontynuują one swoje prace, które mają zakończyć się mniej lub bardziej szczegółowymi rekomendacjami dotyczącymi wyznaczania lasów cennych przyrodniczo oraz lasów o wiodącej funkcji społecznej, modelów ich zarządzania, w tym gospodarki leśnej na ich terenie, udziału społeczeństwa w zarządzaniu i monitorowaniu, zmian legislacyjnych czy wskazywaniu ryzyk. Pierwsze owoce to m.in. wyodrębnienie kryteriów i elementów decydujących o uznaniu za las cenny przyrodniczo, a także wyznaczenie trzech form ingerencji – modyfikacji, ograniczenia i wyłączenia z gospodarki leśnej.
Efekty pracy mają być widoczne już w czerwcu. Wtedy też rekomendacje powinny zostać zebrane i opracowane przez MKiŚ w formie syntetycznego zestawienia. O wynikach prac będziemy informować na łamach Dziennika Warto Wiedzieć.
W pracach ONoL bierze udział przedstawiciel Związku Powiatów Polskich.