Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RPO pyta o zanieczyszczenie światłem

RPO pyta o zanieczyszczenie światłem fotolia.pl

W związku z pojawiającymi się coraz częściej skargami obywateli oraz doniesieniami medialnymi, Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o wyjaśnienia w zakresie tzw. zanieczyszczenia światłem.

W imieniu Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka pismo do GDOŚ skierował Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Biura RPO, Piotr Mierzejewski. Urzędnicy Rzecznika informują, że temat ten analizują już ponad trzy lata, a liczba skarg obywateli w tym zakresie rośnie.

„W ramach tychże ustaleń, Rzecznik Praw Obywatelskich między innymi korespondował z organami władzy państwowej – ministrami do spraw zdrowia, środowiska i klimatu, transportu i gospodarki morskiej, rozwoju i technologii, oraz organami specjalistycznymi w zakresie ochrony środowiska i zdrowia człowieka – Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym. Z uzyskanych odpowiedzi wynikało, że problem nadmiaru sztucznego światła w przestrzeni publicznej jest dostrzegany, lecz jego rozwiązanie, na poziomie legislacyjnym jawi się jako problematyczne z uwagi na interdyscyplinarność zagadnienia” – pisze Biuro RPO.

Dlatego do GDOŚ, jako organu eksperckiego, Rzecznik kieruje swoje wystąpienie, by dowiedzieć się czy problematyka zanieczyszczenia świetlnego jest przedmiotem zainteresowania organów Dyrekcji Ochrony Środowiska - jako problem generalny lub w sprawach indywidualnych.

Rzecznika interesuje czy ze strony Generalnej Dyrekcji kierowane były do władz państwowych pisma sygnalizujące istnienie problemu, opinie wydawane w toku procesu legislacyjnego dotyczącego uchwalania regulacji z zakresu ochrony środowiska i przyrody lub też propozycje zmian legislacyjnych uwzględniających nadmierną emisję sztucznego światła jako rodzaj zanieczyszczenia środowiska.

Czw., 9 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński