Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Blisko 40 mld zł na zieloną transformację miast

Blisko 40 mld zł na zieloną transformację miast fot.pixabay

Podpisano umowę na wsparcie zielonych inwestycji w miastach. O pieniądze w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności będą mogły starać się samorządy. W puli jest blisko 40 mld zł.

O środki mogą ubiegać się m.in. jednostki samorządu terytorialnego (miasta i obszary funkcjonalne, porozumienia międzygminne, stowarzyszenia gmin, powiatów oraz gmin i powiatów); związki komunalne; przedsiębiorcy prywatni; jednostki naukowo-badawcze; wspólnoty energetyczne (klastry energii, spółdzielnie energetyczne); TBS i SIM; instytucje kultury i szkoły wyższe.

Uruchomiony program wsparcia to odpowiedź na problemy, z jakimi borykają się mieszkańcy miast. Chodzi m.in. o walkę ze złą jakością powietrza, dostęp do wody, terenów zielonych, czy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE).

Wsparcie zielonej i energetycznej transformacji miast to główny cel inwestycji realizowanych z Instrumentu Zielonej Transformacji Miast. Miasta otrzymają środki na:

  • finansowanie określonych typów inwestycji wpływających na „zazielenienie” terenów miejskich;
  • łagodzenie zmian klimatu i adaptację do nich;
  • bardziej efektywne wykorzystanie zasobów;
  • zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń;
  • przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej;
  • rewitalizację budynków i przestrzeni miejskich.

Z pożyczki wspierającej zieloną transformację miast będzie można sfinansować m.in. budowę czy rewitalizację parków, przygotowanie terenów zielonych, inwestycje w samorządowe OZE, zeroemisyjny transport publiczny (np. zakup pojazdów, budowa torów tramwajowych), termomodernizację, sieci wodociągowe i kanalizacyjne.

Wsparcie dotyczy projektów realizowanych w miastach. Może też objąć inwestycje na terenach należących do miejskiego obszaru funkcjonalnego – chodzi np. o budowę torów tramwajowych łączących miasto z podmiejską miejscowością.

Nabór do programu ruszył 5 kwietnia br. i potrwa do III kwartału 2026 r. Będzie miał charakter otwarty i ciągły do momentu wyczerpania środków.

Wnioski o udzielenie pożyczki należy składać elektronicznie do regionalnych oddziałów BGK.

Źródło: MFiPR

Czw., 11 Kw. 2024 0 Komentarzy
Małgorzata Orłowska
sekretarz redakcji Małgorzata Orłowska