Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Metropolia na Pomorzu? Obradował Zespół Ustrojowy KWRiST

Metropolia na Pomorzu? Obradował Zespół Ustrojowy KWRiST fotolia.pl

Temat podjęcia przez rząd sprawy utworzenia pomorskiego związku metropolitalnego i polityki metropolitalnej kraju – tym zajął się Zespół do Spraw Ustroju Samorządu, Obszarów Miejskich i Metropolitalnych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Z udziałem samorządowców z Pomorza odbyło się posiedzenie Zespołu Ustrojowego KWRiST. Apelowali oni o podjęcie przez rząd inicjatywy w sprawie utworzenia metropolii Trójmiasta. Bazę ma stanowić projekt ustawy przygotowany przez Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, w skład którego wchodzi 61 miast, gmin i powiatów.

Jednocześnie omówiono ogólne założenia polityki metropolitalnej kraju przygotowane przez Unię Metropolii Polskich.

Przedstawiciele gospodarza, czyli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji nie zadeklarowali wprost, że oba dokumenty będą procedowane przez Radę Ministrów. Niemniej, zauważyli, że nadszedł czas, by podjąć działania w temacie, gdyż jest on obecny w debacie administracyjnej od wielu lat. Zarówno strona rządowa jak i samorządowa zgodziły się, że projekty ewentualnej ustawy ramowej dla metropolii, jak i dla metropolii okalającej Trójmiasto, powinny być projektami rządowymi, by przeszły też formalne uzgodnienia międzyresortowe i otrzymały akceptację strony samorządowej w ramach Komisji Wspólnej.

Przedstawiciele korporacji samorządowych co do zasady poparli ideę ustawy dla Pomorza. Zwracano uwagę na potrzebę utworzenia ustawy ramowej dla metropolii, która powinna być procedowana równolegle do ustawy „pomorskiej”. Wskazywano też na potrzebę rozróżniania obszaru metropolitalnego od obszaru funkcjonalnego; odpowiedniego finansowania metropolii (przede wszystkim udział w PIT); rozdziału zadań i form współpracy między poszczególnymi jednostkami.

Przedstawiciel Związku Powiatów Polskich zwrócił uwagę na niepokojące w jego ocenie słowa przedstawicielki Ministerstwa Finansów, które chciałoby najpierw przeprocedować zmiany w systemie dochodów obecnych jednostek samorządu terytorialnego, a dopiero potem wprowadzać przepisy dotyczące dochodów metropolii. Zaapelował więc by oba resorty prowadziły prace równolegle i w porozumieniu, gdyż bez bazy finansowej nie ma co myśleć o uchwalaniu ustaw metropolitalnych.

Temat ma wrócić na następnych spotkaniach Zespołu oraz posiedzeniach plenarnych Komisji Wspólnej.

Śr., 20 Mrz. 2024 0 Komentarzy
Adrian Pokrywczyński
redaktor Adrian Pokrywczyński