Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy można przekazać nadwyżki węgla Ochotniczej Straży Pożarnej?

Czy można przekazać nadwyżki węgla Ochotniczej Straży Pożarnej? fot.pixabay

Co zrobić z węglem, który nie został sprzedany w ramach akcji dystrybucji węgla przez gminy? Czy można przekazać go jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w celu ogrzewania jej budynku?

Z taką kwestią zwrócił się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy. Izba nie widzi przeszkód.

Jak przypomniała, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych w ramach realizacji zadania własnego w zakresie ochrony przeciwpożarowej gmina zapewnia, stosownie do posiadanych sił i środków, ochotniczym strażom pożarnym obiekty, tereny, pojazdy i sprzęt specjalistyczny, środki ochrony indywidualnej, umundurowanie, w tym umundurowanie wyjściowe, i środki łączności oraz ich utrzymanie.

„Z zacytowanego przepisu wynika wprost, że zadanie własne gminy obejmujące ochronę przeciwpożarową obejmuje nie tylko samo zapewnienie jednostkom ochotniczych straży pożarnych niezbędnych do realizacji tego zadania obiektów, ale także ich utrzymanie. W świetle powyższego za dopuszczalne należy uznać przekazanie przez Gminę nadwyżek węgla na rzecz zlokalizowanych na terenie Gminy jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, w celu ogrzewania obiektów (budynków) wykorzystywanych przez te jednostki w związku z wykonywaniem zadań w zakresie ochrony przeciwpożarowej.” – stwierdziła krakowska RIO.

Opracowano na podstawie pisma Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie z dnia 8 stycznia 2024 r., znak WIAS.710.97.2023 (opubl. 29.02.2024)

Śr., 13 Mrz. 2024 0 Komentarzy
Adrian Pokrywczyński
redaktor Adrian Pokrywczyński