Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W lubelskim domagają się większych kwot na obsługę dodatków osłonowych

W lubelskim domagają się większych kwot na obsługę dodatków osłonowych fotolia.pl

Zrzeszenie Gmin Województwa Lubelskiego wydało stanowisko, w którym apeluje o zwiększenie kosztów obsługi związanych z realizacją zadania dotyczącego wypłaty dodatków osłonowych, ustanowionych zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 2021 o dodatku osłonowym.

W swoim apelu, samorządowcy zwracają uwagę, że w obliczu zapisów ustawowych, szczególnie art. 2 ust. 5 ustawy, określających roczną wysokość dodatku osłonowego dla różnych grup gospodarstw domowych, oraz zwiększonych stawek dla gospodarstw ogrzewanych przy użyciu paliw stałych, kierownicy ośrodków, mają zauważać dużą dysproporcję między przewidzianymi środkami a rzeczywistymi kosztami obsługi zadania.  

„Zgodnie z art. 4 ust. 1 i 2 ustawy, gminy otrzymują dotacje celowe z budżetu państwa na pokrycie wypłat dodatku osłonowego, jednak koszty administracyjne związane z obsługą tych wypłat, przewidziane na poziomie 2% łącznej kwoty dotacji, zdają się być niewystarczające do pokrycia rzeczywistych wydatków. Wydatki te obejmują wynagrodzenia, zakup licencji do systemów informatycznych, druki, a także koszty usług pocztowych, bankowych i szkoleń dla pracowników. Dodatkowo, obecne regulacje nie uwzględniają pokrycia kosztów administracyjnych w przypadkach wydawania decyzji odmownych, co generuje dodatkowe obciążenie dla budżetów gmin.” – pisze Zrzeszenie w swoim stanowisku.

Dlatego lubelskie gminy chcą, by podjęto prace legislacyjne, które pozwolą na adekwatne do rzeczywistych potrzeb pokrycie kosztów obsługi zadania związanego z wypłatą dodatków osłonowych. Ich zdaniem, zwiększenie środków jest niezbędne do zapewnienia efektywnego i sprawiedliwego wsparcia dla gospodarstw domowych oraz do realnego pokrycia kosztów administracyjnych ponoszonych przez gminy w procesie realizacji tego zadania.

Pełna treść stanowiska do pobrania pod artykułem.

Załączniki:
Pobierz ten plik (Stanowisko ZGWL 4.2024.pdf)Stanowisko ZGWL 4.2024.pdf638 kB
Czw., 7 Mrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński