Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co może zrobić samorząd w kierunku lepszego wykorzystywania energii?

Co może zrobić samorząd w kierunku lepszego wykorzystywania energii? fot. canva

Ostatnie miesiące pokazały, że uzależnienie od importowanych paliw kopalnych skutkuje ogromnymi zmianami cen energii, które negeatywnie wpływają na poziom cen w każdej dziedzinie życia mieszkańców naszego kraju.

Polityka Unii Europejskiej skoncentrowana jest w dużym stopniu na odejściu od węgla, który jest podstawowym paliwem wykorzytwyanym w Polsce. Powodem takiej polityki Unii Europejskiej jest szukanie sposobów na zmniejszenie zmian klimatycznych wywołanych emisją do atmosfery kopalnego dwutlenku węgla oraz metanu.

Zmieniający się klimat powoduje nie tylko zmiany klimatyczne wpływające na komfort życia dla ludzi szczególne w okresie letnim, ale również ma wpływ na dramatyczne zmniejszanie się zasobów wody pitnej koniecznej do życia ale również na plony w rolnictwie.

Nagłe zjawiska pogodowe, dotychczas niemal niespotykane w tej części świata - takie jak trąby powietrzne i powodzie, wywołują kosztowne i często trudne do odtworzenia naprawy domostw i oraz infrastruktury miejskiej (drogi, mosty, itp.).

Dlatego szukając nowych rozwiązań mających na celu polepszenia warunków życia musimy zacząć działania od zmniejszenia naszego uzależnienia od paliw kopalnych przez właściwie przemyślaną transformację w kierunku lokalnych paliw odnawialnych i obniżenia energochłonności i jakości środowiska wokół instalacji takich jak np. oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów itd.

Wszystkie te działania muszą być planowane i prowadzone w bliskiej współpracy samorządów, ekspertów i firm posiadających dostęp do najnowszych technologii w energetyce i ochronie środowiska.

Oczywiście - oprócz wspomnianych powyżej aspektów klimatycznych - ważnym jest, by podejmowane decyzje powodowały również efekt stworzenia na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego nowych miejsc pracy.

Istotnym efektem tych działań powinno być również dążenie do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, tak aby miasta stały się prosumentami energii zapewniając pokrycie zapotrzebowania na energię dla infrastruktury krytycznej w oparciu o lokalne paliwa i magazyny energii.

Dla przykładu generalnie można powiedzieć, że sprawy oczyszczania ścieków w Polsce zostały rozwiązane. Niestety powstałe instalacje oczyszczania scieków często załatwiają efekt samego oczyszczania ścieków, ale nie są one optymalnie zaprojektowane jeśli chodzi o zużycie energii, jak również o ich oddziaływanie na środowisko i jakość powietrza w ich sąsiedztwie.

Istnieją sposoby uzyskania zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną do 50% i zlikwidowania odoru wokół oczyszczalni ścieków przy równoczesnym zwiększeniu produkcji biogazu i biometanu, który może zastapić w dużej mierze importowany gaz ziemny.

Biometan może być również surowcem do produkcji zielonego wodoru, który może być samoistnym paliwem dla nowej generacji pojazdów wodorowych, może być magazynem energii lub surowcem do produkcji biodiesla HVO, który umożliwi dalszą eksploatację tradycyjnych, istniejących samochodów wysokoprężnych, które w wielu państwach nie mają prawa wjazdu do centrów miast.

Znakomitym źródłem biometanu są biogazownie utylizacyjne oparte na beztlenowym rokładzie mieszanki substratów, opartych na wydzielonej frakcji biodegradowalnej z odpadów komunalnych zmieszanych z odpadami z restauracji wspomaganych produktami z rolnictwa. Efektem tego sposobu zagospodarowania frakcji bio z odpadów jest nie tylko produkcja biogazu/biometanu ale również zmniejszenie niekontrolowanej emisji metanu z fermentujących odpadów bytowych.

Między innymi po to, aby wesprzeć jednostki samorządu terytorialnego w zakresie poszerzania ich wiedzy na ten temat oraz przybliżania możliwości jakie już istnieją, a które mogą one wykorzystać na swoim terenie, 5 września br. w trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu Związek Powiatów Polskich i firma technologiczno-inwestycyjna Global Hydrogen S.A. podpisały umowę. Jej celem jest popularyzacja w jednostkach samorządu terytorialnego szczebla pośredniego najnowszych technologii w dziedzinie transformacji energetycznej, zarówno w produkcji biometanu, wodoru i gazu syntezowego jak również dotyczących modernizacji istniejących oczyszczalni ścieków oraz gospodarki odpadami komunalnymi.

Rozwiązania oferowane przez Global Hydrogen S.A. realizowane są m.in. w oparciu o formułę ESCO (Energy Saving Company), która pozwala na modernizację energetyczną przedsiębiorstwa bez ponoszenia własnych nakładów finansowych. Są to kontrakty typu BOOT (Build Own Operate Transfer), w których firma ESCO po zakończeniu fazy inwestycyjnej zostaje właścicielem obiektu lub urządzeń i po stosunkowo długim okresie eksploatacji inwestycji przekazuje ją zamawiającemu.

Szersze infomacje w tym zakresie będą przekazywane na posiedzeniach wojewódzkich Konwentów Powiatów, a także na spotkaniach w Starostwach Powiatowych.

Na stronach Dziennika Warto Wiedzieć będziemy informowali o bieżących działaniach i planach współpracy pomiędzy ZPP a Global Hydrogen S.A.

W przypadku jakichkolwiek pytań możecie Państwo kontaktować się także bezpośrednio z Józefem Neterowiczem - Wiceprezesem Zarządu Global Hydrogen S.A. Nr telefonu to: 602 787 787, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czw., 19 Prn. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska