Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kto odpowiada za zajęcie pasa drogowego? WSA wyjaśnia

Kto odpowiada za zajęcie pasa drogowego? WSA wyjaśnia fotolia.pl

Kto ma odpowiadać za zajęcia pasa drogowego: ten, na którego wskazuje treść reklamy czy ten, kto ją umieścił w pasie drogowym?

WSA w Poznaniu uznał, że co do zasady odpowiada za to właściciel nośnika, na którym były umieszczane reklamy.

W stanie faktycznym sprawy reklamy były umieszczane w pasie drogowym na stojących samodzielnie bądź złączonych z samochodem przyczepach przeznaczonych konstrukcyjnie wyłącznie do prezentowania reklam. Skarżący nie kwestionował, że hasła zamieszczone na banerach reklamowych odpowiadają jego stanowisku, zaprzeczył jednak, że to on zajął pas drogowy i zarzucił nieprawidłowe ustalenia podmiotu odpowiedzialnego za zajęcie pasa drogowego.

WSA podzielił dotychczasowe stanowisko wyrażone w orzecznictwie sądowoadministracyjnym i wskazał, że gry reklama jest zamieszczona na przyczepie, to karę pieniężną nakłada się co do zasady na właściciela przyczepy. Kary nie nakłada się na właściciela reklamy czy podmiot, który utożsamia się z hasłami na niej zawartymi.

Sąd dodatkowo zaznaczył, że nie jest wykluczona sytuacja, w której przyczepa zajmująca pas drogowy pozostaje we władaniu innej osoby niż jej właściciel, na podstawie określonego stosunku prawnego (np. umowy cywilnoprawnej). W takiej sytuacji nie można wykluczyć, że podmiotem zobowiązanym do zapłaty kary pieniężnej powinna być osoba władająca przyczepą, a nie jej właściciel.

Rozstrzygnięcie w tym zakresie wymaga analizy okoliczności konkretnej sprawy, a w szczególności treści stosunku prawnego łączącego właściciela przyczepy z osobą, w której posiadaniu przyczepa się znajduje.

Stanowisko WSA oznacza, że organ musi ustalić, kto w dniach zajęcia pasa drogowego był właścicielem przyczepy, na której znajdowały się reklamy. Jeżeli ich właściciel podniesie zarzut, że w tych dniach przyczepa była we władaniu innej osoby, organ powinien wezwać go do wykazania tej okoliczności i wydać stosowne orzeczenie w sprawie.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 15.09.2023 r., sygn. III SA/Po 378/23, orzeczenie nieprawomocne

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Pt., 13 Prn. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak