Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jaka kwota na zabezpieczenie zasobu geodezyjnego? RIO wyjaśnia

Jaka kwota na zabezpieczenie zasobu geodezyjnego? RIO wyjaśnia fot.canva

Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy wyjaśniła jak należy interpretować art. 41b prawa geodezyjnego i kartograficznego.

Jedno ze starostw powiatowych zwróciło się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy o wyjaśnienie, jak należy odczytywać art. 41b ust. 3 ustawy Prawo geodezyjne. Przedmiotowy przepis brzmi w swej zasadniczej części w ten sposób:

„Z budżetu odpowiednio samorządu województwa i powiatu, w wysokości nie mniejszej niż uzyskana w roku poprzednim kwota wpływów, o których mowa w ust. 1 i 2, są finansowane zadania związane z gromadzeniem, aktualizacją, uzupełnianiem, udostępnianiem i zabezpieczaniem zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz wyłączaniem materiałów z zasobu (…)”.

Wpływy, o których mówi przepis pochodzą z udostępniania map, danych z ewidencji gruntów i budynków oraz innych materiałów i informacji z zasobów powiatowych, a także z opłat za czynności związane z prowadzeniem tych zasobów i uzgadnianiem usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu.

Wątpliwości urzędników wzbudziło czy kwota, o której mowa w przepisie obejmuje również środki niewykorzystane w roku poprzednim (organ uzyskał większe dochody niż planował i sam wydatkował mniej niż miał to zaplanowane). Starostwo przedstawiło swoją interpretację, zgodnie z którą nie należy brać pod uwagę środków niewykorzystanych w poprzednich latach budżetowych, a jedynie uzyskane dochody z poprzedniego.

RIO przychyliła się do tej interpretacji. Jak wskazano w odpowiedzi, brzmienie przepisu wskazuje, że planowana kwota wydatków z tzw. „środków geodezyjnych” powinna uwzględniać kwotę nie mniejszą niż uzyskane wcześniej z tego tytułu wpływy. Ponadto, żaden przepis przedmiotowej ustawy nie określa, by na realizację takich zadań miały być przeznaczone środki niewykorzystane w latach poprzednich, a które obejmowałyby też planowane kwoty wydatków, które nie zostały zrealizowane. Wobec tego, konstruując plan finansowy w tym zakresie, powinno się kierować literalną treścią przepisu.

„Artykuł 41b ust. 3 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne nie odnosi się do niewykorzystanych w danym roku środków na określone zadania, a jedynie do obowiązku przeznaczania na te zadania w roku następnym całości środków z uzyskanych wcześniej wpływów. Minimalna kwota planowanych wydatków powinna odpowiadać zatem kwocie wykonanych dochodów z roku poprzedniego.” – uważa RIO.

Wyjaśnienia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy zawarto w piśmie z dnia 10 maja 2023 r., sygn. RIO-NR.N-432-10/2023, z którym można zapoznać się na stronie izby.

Sob., 15 Lp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński