Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na rzecz lokalnej społeczności: Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza w Oblęgorku w Gminie Strawczyn

Na rzecz lokalnej społeczności: Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza w Oblęgorku w Gminie Strawczyn fotolia.pl

Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza w Oblęgorku to szlak wypełniony mnóstwem edukacyjnych atrakcji i okraszony ogromną dawką wiedzy o świecie. Jest to niepowtarzalne w regionie miejsce z mnóstwem atrakcji i piękną infrastrukturą, naszpikowane wieloma informacjami ze świata przyrody. Wiedza podana w ten sposób jest bardzo ciekawa i przystępna.

Szlak składa się z kilku tematycznych przystanków, które wyznaczają kierunkowskazy.

Ścieżka rozpoczyna się od „Zabawy ze światłem”. Na drodze turystów stanęły liczne przyrządy służące do eksperymentów ze światłem. Do ich dyspozycji został oddany kompas, zegar słoneczny, urządzenie do tworzenia filmowych, poklatkowych animacji. Zamontowano tutaj również: siatkę dyfrakcyjną, bliźniacze lustra, panel sensoryczny, peryskop, urządzenie do pisania lustrzanego i naukowy HEX iluzji.

Następnie zwiedzający udają się do przystanku „Mieszkańców lasu i ekologii”. Miłośnicy i obrońcy przyrody znajdą tu dla siebie mnóstwo rozrywek. Mogą zagrać w grę terenową „Leśna skocznia” lub grę edukacyjną „Tropiciel”, czy „Wrzutki”. Stanął tu także labirynt XXL, edukacyjne mrowisko i kretowisko oraz koło wiedzy i urządzenie do lekcji dendrologii. Wielbiciele gry w Twistera mogą prowadzić rozgrywki w specjalnie przygotowanym miejscu wraz z niezbędnymi przyrządami. Najmłodsi odkrywcy z pewnością zechcą z radością przemierzać sensoryczną ścieżką zmysłów.

Dalej szlak prowadzi do „Wodnego świata”. Do dyspozycji zwiedzających zostały oddane: tęczowa armata, doświadczalne rury deszczowe, peryskop z wirem i akwedukt. Powstał tu także zbiornik wodny z urządzeniami doświadczalnymi: spiralą Archimedesa, pompą i młynem wodnym, a także kołem łopatkowym. Spragnieni po wyczerpującej zabawie mogą napić się czystej wody ze zdroju wody, w którym przewidziano także poidełko dla zwierząt. Dopełnieniem wodnego świata jest urokliwe oczko wodne, pięknie podświetlone w nocy.

Kolejnym przystankiem jest „Świat pszczół i od ziarenka do bochenka”. Jednym z jego elementów jest hotel dla owadów. Ponadto są tu także przeróżne urządzenia do zabawy piaskiem. Zamontowane zostały: żuraw, sita do ziaren, stoliki do pieczenia chleba i innych zabaw, mieszadło i żarno do mielenia zbóż. Nie lada atrakcją jest urządzenie do tworzenia figur z piasku i znana wszystkim z miniaturowych wersji kołyska Newtona.

Miłośnicy literatury również znajdą tu swoje miejsce. Specjalnie dla nich przygotowany został „Przystanek literacki”, który ma być jednocześnie miejscem relaksu i obcowania z literaturą. Wybudowano tu altanę edukacyjną, a wielbiciele szachów zasiądą przy stolikach do gry. Miłośnicy sztuki plastycznej dostali do swojej dyspozycji tablicę do rysowania. Stanęła tu także „Ścianka Przytulanka Pin-Art”.

Przy lesie powstał natomiast przystanek „Owoce lasu”. W tej części ścieżki dydaktycznej została wybudowana altana widokowa i liczne ławostoły edukacyjne. Tablice edukacyjne i informacyjne wprowadzają zwiedzających w tajniki życia lasu.

Ostatnim przystankiem na trasie szlaku jest „Zabawa z powietrzem”. Punkt został usytuowany przy tarasie widokowym na górze Sieniawskiej. Urządzenia, które zostały tu zamontowane służą do eksperymentów z wiatrem i dźwiękiem. Stanęły tu: kompas, wiatromierz, przyrządy do zabawy w

głuchy telefon, czyli komunikacji bez prądu, litofon do eksperymentów z dźwiękiem, armata powietrzna, ksylofon, szumiące rury, telefon paraboliczny, panel muzyczny, a także urządzenia „ucho słonia” i „spóźniony dźwięk”.

Miejsce, które stworzono w Oblęgorku jest pierwszym i jedynym w województwie. Jest ono nie tylko atrakcyjne pod względem rozrywki i miłego spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale pełni funkcję dydaktyczną. Każdy znalazł tu coś dla siebie, zarówno osoby dorosłe, młodzież czy rodziny z dziećmi, jak i grupy szkolne i przedszkolne. Szlak doskonale wpisuje się w dotychczas istniejącą ofertę turystyczno-rekreacyjną gminy Strawczyn i jest jej idealnym dopełnieniem.

Dzięki niej zwiedzający edukują się poprzez obserwację obiektów i zasobów w ich naturalnym środowisku, chronią je, a to z kolei przekłada się na wzbogacenie oferty turystycznej Gminy oraz regulację ruchu turystycznego.

Źródło: Gmina Strawczyn

Czw., 6 Lp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska