Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wybór skali miejscowego planu nie jest dowolny

Wybór skali miejscowego planu nie jest dowolny fotolia.pl

Gmina nie ma swobody wyboru skali. Mniejszą skalę ustawa dopuszcza jedynie w ściśle wskazanych przypadkach – uznał Wojewoda Warmińsko-Mazurski w niedawnym rozstrzygnięciu nadzorczym.

Organ nadzoru kontrolujący uchwałę w przedmiocie zmiany MPZP ustalił, że rysunek miejscowego planu został opracowany na podkładach mapowych w skali 1:2000 i nie obejmował znacznej powierzchni, bowiem składa się na nią 5 części (załączników). Każda z nich nie jest obszarowo na tyle duża, aby nie można było ich wykonać w pożądanej ustawowo skali 1:1000. Zastosowana skala 1:2000 skutkuje niewystarczającą czytelnością treści mapy. Numery działek, nazwy ulic, przebieg sieci i urządzeń infrastruktury technicznej są trudne do odczytania również w wersji cyfrowej dostępnej w BIP urzędu miasta po powiększeniu obrazu.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym plan miejscowy sporządza się w skali 1:1000, z wykorzystaniem urzędowych kopii map zasadniczych albo w przypadku ich braku map katastralnych, gromadzonych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się stosowanie map w skali 1:500 lub 1:2000, a w przypadku planów miejscowych, które sporządza się wyłącznie w celu przeznaczenia gruntów do zalesienia lub wprowadzenia zakazu zabudowy, dopuszcza się stosowanie map w skali 1:5000.

Dodatkowo, część graficzną projektu MPZP sporządza się w technice zapewniającej czytelność ustaleń planu i mapy oraz możliwość wyłożenia projektu do publicznego wglądu, sporządzania jego kopii, a także ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa.

W konsekwencji Wojewoda uznał, że w sprawie nie wystąpiły „uzasadnione przypadki”, bowiem sporządzenie MPZP w skali 1:200 zamiast w skali 1:1000 (jaka jest wskazana w art. 16 ust. 1 ww. ustawy), stanowi istotne naruszenia ustawowo określonych zasad sporządzania planu miejscowego.

Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z 10.10.2022 r., znak: PN.4131.371.2022

Źródło: edzienniki.olsztyn.uw.gov.pl 

Czw., 20 Prn. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak