Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Śródlądowe drogi wodne - co planują rządzący?

Śródlądowe drogi wodne - co planują rządzący? fotolia.pl

W Sejmie przedstawiono informację ministra infrastruktury ws. rozbudowy i rewitalizacji infrastruktury śródlądowych szlaków wodnych. Zapowiedziano przyjęcie Krajowego Programu Żeglugowego.

Sprawozdanie było przedstawione podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Ze strony rządowej informacje przedstawili przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz Prezes Wód Polskich.

Monika Niemiec-Butryn z MI poinformowała, że ministerstwo pracuje nad Krajowym Programem Żeglugowym do roku 2030. Ma być to dokument zawierający 37 zadań (10 zadań stricte inwestycyjnych), które mają poprawić atrakcyjność dróg wodnych oraz rynku żeglugi śródlądowej, w tym rozwój RIS – systemu informacji rzecznej. Obecnie program jest na etapie opracowywania prognoz oddziaływania na środowisko.

Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś poinformował o obecnie prowadzonych inwestycjach na wodnych drogach śródlądowych. Dodał że zakończyła się m.in. modernizacja śluz kanału gliwickiego. Planuje się też poprawę warunków pracy lodołamaczy na Odrze m.in. poprzez przebudowę tzw. miejsc limitujących (tj. miejsc, które ograniczają żeglugę). Planowana jest tzw. pętla mazurska (budowa drogi wodnej łączącej jezioro Niegocin z jeziorem Śniardwy). Wody Polskie mają w planach stworzenie wirtualnego informatora rzecznego (zawierającego m.in. mapy nawigacyjne).

W posiedzeniu brał udział przedstawiciel Związku Powiatów Polskich. W związku z zawartymi w projekcie programu żeglugowego sugestiami o udziale budżetów jednostek samorządu terytorialnego w planowanych inwestycjach zadał on pytanie w jakim zakresie rząd widzi udział samorządu w inwestycjach dotyczących żeglugi śródlądowej. Przedstawicielka ministerstwa odpowiedziała, że będzie to fakultatywne i udział będzie uzależniony od zainteresowanych podmiotów samorządowych. Dla przykładu wskazano możliwość projektowania portów. Program ma być dokumentem strategicznym, który pozwoli np. na występowanie o środki unijne.

Pt., 7 Prn. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński