Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

System kanalizacji zbiorczej a system kanalizacji otwartej lub zamkniętej

System kanalizacji zbiorczej a system kanalizacji otwartej lub zamkniętej fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy przy okazji rozpatrywania skargi na decyzję  ustalającą opłatę za usługi wodne za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej wypowiedział się na temat rozumienia sformułowania „system kanalizacji otwartej lub zamkniętej” – i jego relacji do „systemu kanalizacji zbiorczej”. 

Jak zauważył Sąd, lakoniczne uzasadnienie decyzji kwestionowanej w przywoływanej sprawie – w połączeniu z treścią odpowiedzi na skargę wskazywać mogło na to, że organ administracji utożsamia pojęcie „systemu kanalizacji zbiorczej”, zdefiniowane w art. 16 pkt 59 ustawy – Prawo wodne z zawartym w przepisie art. 269 ust. 1 pkt 1 Prawa wodnego pojęciem „system kanalizacji otwartej lub zamkniętej”. W myśl pierwszego z przywołanych wyżej przepisów, przez „system kanalizacji zbiorczej” rozumie się przewody kanalizacyjne wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, którymi odprowadzane są ścieki, będące w posiadaniu przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, zakończone oczyszczalnią ścieków albo końcowym punktem zrzutu ścieków. Jeśli zaś chodzi o pojęcie „system kanalizacji otwartej lub zamkniętej”, nie zostało ono zdefiniowane w Prawie wodnym. Oznacza to w ocenie Sądu, że należy je definiować tak, jak jest ono rozumiane w języku potocznym, gdy wszelkie inne metody wykładni i poszukiwania właściwej definicji zawiodą. Nie ma żadnego uzasadnienia do nadawania jednakowej treści różnym pojęciom użytym przez ustawodawcę.

Za tym, że zawartego w art. 269 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo wodne pojęcia „system kanalizacji otwartej lub zamkniętej” nie można utożsamiać z „systemem kanalizacji zbiorczej” zdefiniowanym w art. 16 pkt 59 ustawy przemawia treść art. 35 ust. 3 pkt 7 omawianej ustawy, w którym wskazano, że usługi wodne obejmują odprowadzanie do wód lub do urządzeń wodnych – wód opadowych lub roztopowych, ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo w systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast. 

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 16 października 2019 r., II SA/Bd 523/19

Źródło: CBOSA

Niedz., 17 Lst. 2019 1 Komentarz Dodane przez: Bartłomiej Zydel

Komentarze

Mariosz
0 # Mariosz 2022-06-08 17:19
System kanalizacji a takie problemy ehh Polska.
| | |