Integralną częścią uchwały o przystąpieniu do sporządzenia lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest załącznik graficzny przedstawiający granice obszaru objętego projektem planu. Uchwała o przystąpieniu do zmiany miejscowego planu, niezależnie od charakteru zmiany, którą gmina zamierza wprowadzić do planu, musi zawsze zawierać załącznik graficzny. Tak wynika z wyroku WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 25 kwietnia 2019 r. sygn. II SA/Go 91/19.
Sąd wskazał, że rolą załącznika graficznego jest wyznaczenie granic przyszłych działań planistycznych. Załącznikiem graficznym powinna być mapa z naniesionymi granicami obszaru objętego planem. Ustawodawca nie określił wprawdzie wymogów dotyczących m.in. skali, w której ma być opracowana mapa, jednak zgodnie z orzecznictwem sądowoadministracyjnym załącznik graficzny musi wypełniać swoją funkcję, a zatem powinien być sporządzony w takiej formie, aby można było na jego podstawie w sposób jednoznaczny wskazać granice obszaru objętego projektem planu.
Sąd odnosząc się do okoliczności rozpatrywanej sprawy wskazał, że do zaskarżonej uchwały nie spełnia określonych wyżej wymogów. Dane dotyczące numerów ewidencyjnych poszczególnych działek zawarte na mapie nie są czytelne, a granice terenu którego dotyczy przedmiotowa uchwała nie zostały wyznaczone. Taka forma załącznika powoduje, że mapa nie spełnia roli wyznaczonej przez ustawodawcę w art. 14 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym bowiem na jej podstawie nie można bezspornie oraz jednoznacznie określić terenu, którego dotyczy planowana zmiana postanowień obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Źródło: CBOSA