Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Paczkomat to obiekt budowlany?

Paczkomat to obiekt budowlany? fotolia.pl

Paczkomat jest tymczasowym obiektem budowlanym, zatem na jego postawienie należy uzyskać pozwolenie - tak orzekł Wojewódzki sąd Administracyjny w Łodzi, sygn. II SA/Łd 761/18.

W niniejszej sprawie jeden z obywateli zwrócił się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o sprawdzenie pod względem legalności budowy na jednej z ulic paczkomatów.

Obecny na oględzinach nieruchomości właściciel paczkomatu, oświadczył, iż paczkomat ten ma wymiary 8,77 m x 0,72 m i wysokości 2,26 m. Jest on zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie ciągu pieszego. Ponadto, paczkomat zlokalizowany jest w całości na terenie działek stanowiących jego własność i nie uzyskał żadnych pozwoleń na budowę i lokalizację paczkomatu w Starostwie Powiatowym . Paczkomat posadowiony jest na płytach drogowych o wymiarach 3 m x 1 m w ilości 3 sztuk i podłączony jest do instalacji elektrycznej. Przed paczkomatem wykonane jest utwardzenie terenu z płyt chodnikowych o długości 9,00 m i szerokości 1,00 m. 

Skargę na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego złożył obywatel zainteresowany legalnością usytuowania paczkomatów, z uwagi na fakt, iż tez umorzył postępowanie w niniejszej sprawie. Zdaniem skarżącego obiekt budowlany w postaci paczkomatu, powinien być wybudowany po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę wydanej przez Starostwo Powiatowe.

W ocenie tego Sądu paczkomat jest to tymczasowy obiekt budowlany, o którym mowa w  art. 3 pkt 5 ustawy Prawo budowlane, nie zaś budowla w postaci wolno stojącego urządzenia technicznego, bowiem takie, pomimo odrębności (wolno stojące), nadal musi służyć innemu obiektowi budowlanemu.

Zgodnie z definicją ustawową, za tymczasowy obiekt budowlany uznaje się obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przykrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe.

W ocenie WSA w Warszawie paczkomat należy zakwalifikować jako tymczasowy obiekt budowlany, przy czym mieści się on w drugiej grupie z uwagi na cechę nietrwałego związania z gruntem i w istocie usługowy charakter, bardzo zbliżony do wskazanego powyżej kiosku ulicznego czy ulicznego pawilonu sprzedaży (wystawowego). Przy uwzględnieniu cech paczkomatu, który umiejscowiony został na terenie utwardzonym oraz zasilony w energię elektryczną kablem doziemnym należy zatem przyjąć, iż spełnia wymogi definicji obiektu tymczasowego.

Zatem paczkomat jest budowlą w rozumieniu przepisów ustawy prawo budowlane, a w konsekwencji podlega regulacji przepisów Prawa budowlanego, w tym uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, chyba, że inwestor wykaże, że jest to obiekt posadowiony na okres nie dłuższy niż 180 dni. 

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 17 stycznia 2019 r., sygn. II SA/Łd 761/18.

Źródło: CBOSA

Pt., 1 Mrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek