W sytuacji, gdy gmina miejska jest stroną postępowania w sprawie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości w rozumieniu art. 142 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, prezydent miasta na prawach powiatu, sprawujący funkcję starosty, podlega wyłączeniu od załatwienia sprawy dotyczącej zwrotu tej nieruchomości. Dyspozycja przepisu art. 142 ust. 2 u.g.n. obejmuje wszystkie sytuacje, "gdy stroną postępowania jest gmina", a nie tylko, gdy gmina jest właścicielem nieruchomości, której dotyczy postępowanie zwrotowe- tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Dyrektor Zarządu - działający z upoważnienia Prezydenta miasta jako prezydenta miasta na prawach powiatu, wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej - po przeprowadzeniu postępowania w przedmiocie zwrotu części wywłaszczonej nieruchomości, zapisanej w księdze wieczystej własność Miejskiego Przedsiębiorstwa komunikacyjnego, odmówił zwrotu wywłaszczonej nieruchomości.
W przedmiotowej sprawie organem orzekającym w pierwszej instancji był Prezydent miasta. Miasto, które ten prezydent reprezentował i jest jego organem wykonawczym, występuje w tym postępowaniu w charakterze strony, gdyż miasto posiada 100% udziałów w Miejskim Przedsiębiorstwie komunikacyjnym.
Gmina jest stroną postępowania zwrotowego w rozumieniu art. 142 ust.2 u.g.n., co powoduje, że zachodzi w postępowaniu administracyjnym skumulowanie ról Prezydenta Miasta, będącego prezydentem miasta na prawach powiatu, jako organu wykonującego funkcję starosty oraz reprezentanta gminy miejskiej. Taki stan rzeczy spółka skarżąca kwestionowała w sprzeciwie.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 26 listopada 2018 r., sygn. II SA/Po 824/18
Źródło: CBOSA