Zgodnie z art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, obowiązek podłączenia nieruchomości do kanalizacji, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, w razie jego nie wykonania, może być nałożony decyzją administracyjną.
Zatem sposób sformułowania tego przepisu prowadzi do wniosku, że przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe wyłącznie w sytuacji, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków, a wynikający z powyższych przepisów obowiązek przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej obciąża właścicieli nieruchomości, gdy taka sieć istnieje.
Jednocześnie wydanie decyzji o nałożeniu obowiązku przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej wymaga uprzedniego ustalenia, czy przedmiotowa nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków, czy została wybudowana sieć kanalizacyjna i przyłącze, tak aby określić, czy przyłączenie nieruchomości do sieci jest technicznie możliwe.
Obowiązek przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej powstaje w sytuacji, gdy faktycznie istnieje, jak zostało prawidłowo ustalone w kontrolowanym postępowaniu, wybudowana sieć kanalizacyjna i istnieje w związku z dostępem do tej sieci, która została wybudowana do granicy działki skarżących, możliwość przyłączenia do niej nieruchomości.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 12 stycznia 2018 r. II SA/Kr 1265/17
Źródło: CBOSA