Potencjalna skala niezbędnych działań termomodernizacyjnych w sektorze budynków jednorodzinnych sięga 200 mld zł. Sfinansowanie nawet części tych przedsięwzięć wymaga bardzo przemyślanych i trudnych decyzji dotyczących wieloletniego zaangażowania publicznych środków finansowych. Priorytetowym celem wspierania termomodernizacji budynków jednorodzinnych powinna być poprawa jakości powietrza. W pierwszej kolejności wsparcie to powinno obejmować obszary o najwyższych stężeniach zanieczyszczeń powietrza.
O stworzeniu skutecznego mechanizmu służącego udzielaniu wsparcia technicznego właścicielom budynków mieszkalnych dyskutowali uczestnicy XVIII Forum Termomodernizacji 2018, które odbyło się 17 kwietnia 2018 r. w Warszawie. Tematem tegorocznego forum była "Termomodernizacja w walce ze smogiem". W spotkaniu wziął udział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, który zapewnił, że rząd realizuje zadania określone w programie "Czyste powietrze".
Kluczowe znaczenie dla prawidłowej realizacji przeprowadzanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych i remontowych, a w konsekwencji dla jak najlepszego wykorzystania potencjału wzrostu efektywności energetycznej w istniejących budynkach mieszkalnych będzie miał odpowiedni mechanizm wspierający. Realizacja pilotażowego programu termomodernizacji w 22 gminach z 33 polskich z listy Światowej Organizacji Zdrowia w których zanieczyszczenie powietrza jest największe umożliwi wypracowanie skutecznych narzędzi wsparcia dla całej Polski. W gminach tych mieszka 770 tys. osób, to około 15-16 tys. domów, a koszt pilotażu to około 750 mln zł.
Polska plasuje się w czołówce krajów europejskich z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Aż 33 polskie miasta znalazły się na sporządzonej w 2016 r. przez Światową Organizację Zdrowia liście 50 miast europejskich z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. W opracowaniach Komisji Europejskiej szacuje się, że każdego roku zanieczyszczone powietrze w Polsce jest przyczyną przedwczesnej śmierci około 45.000 osób. To 16 razy więcej niż liczba śmiertelnych ofiar wypadków komunikacyjnych w Polsce. Oznacza to, że statystycznie codziennie w Polsce z powodu złej jakości powietrza umierają przedwcześnie 123 osoby.
Źródło: www.miir.gov.pl