Trwają prace nad Kodeksem Urbanistyczno-Budowlanym i powiązanymi przepisami. Powołany został także nowy zespół do prac nad nim.
Wiceminister odpowiedzialny za budownictwo - Artur Soboń na spotkaniu Izby Inżynierów Budownictwa podał kolejny już termin uchwalenia Kodeksu - ma być to koniec br., ale równocześnie zapowiedział zmiany w treści dokumentu.
Wiceminister zapowiedział, że część regulacji prawnych w nim zawartych jest dobra i pozostanie bez zmian lecz co do niektórych zapisów pojawiły się wątpliwości.
Po przeniesieniu kompetencji do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, a także licznych zmianach kadrowych w dziale zajmującym się planowaniem przestrzennym, powstał nowy zespół do spraw Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który analizuje wypracowane rozwiązania.
Kongres Ruchów Miejskich m.in. zwrócił się do premiera z prośbą o powrót do prac nad Kodeksem, równocześnie apelując o wstrzymanie prac nad tzw. „specustawą mieszkaniową”.
Wiceminister jest „całkowicie przekonany, że jak wszyscy zrozumieją projekt specustawy, to będą mówić jednym przychylnym głosem. A propozycja ta zyska pełne poparcie samorządów, deweloperów oraz organizacji pozarządowych”.
Wiceminister poinformował, że trwają również prace nad ustawą o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach - konsultacje odbywały się jesienią ubiegłego roku. Mają one być wprowadzeniem do „Kodeksu” i zawarte w uchwalonym później dokumencie.
Zgodnie z wcześniej publikowaną wersją projektu, ustawa przywraca regulowany charakter zawodu urbanisty, ale inaczej niż regulacje prawne obowiązujące sprzed trzech lat. Izba Urbanistów nie ma być jednak przywrócona: zawód miałby być wykonywany tylko przez osoby wpisane do centralnego rejestru osób, posiadających prawo do wykonywania zawodu urbanisty.
Natomiast prace nad ustawą inwestycyjną, również powiązaną z „Kodeksem”, zostały wstrzymane.