Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wspólnoty gruntowe do korekty?

Wspólnoty gruntowe do korekty? fotolia.pl

Na ostatnim posiedzeniu Zespołu ds. obszarów wiejskich KWRiST ponownie pojawiła się, wywołana przez przedstawicieli strony samorządowej kwestia regulacji i praktyki funkcjonowania wspólnot gruntowych.

W październiku ubiegłego roku wójt gminy Terespol poprzez reprezentantów Związku Gmin Wiejskich wystąpił do resortu rolnictwa z wnioskiem o nowelizację ustawy o wspólnotach gruntowych. W piśmie sformułowano kilka kwestii koniecznych w opinii samorządu do modyfikacji. Dotyczyły one: doprecyzowania zmian w składzie osobowym zarządu i wykazie osób uprawnionych (postulat zmian poprzez wydanie decyzji administracyjnej); uzależnienia liczby przysługujących członkowi wspólnoty głosów od wielkości udziału; zwiększenie wójtowi możliwości nadzoru nad spółkami, szczególnie w wydatkowaniu pieniędzy; form zbywania udziałów; zdefiniowania gospodarstwa rolnego i użytku rolnego oraz zmiany przepisów przekształcania wspólnoty we własność.

Kolejne podejście

Na postulaty samorządu Terespola resort rozwoju wsi odpowiedział w marcu. Jednak, jak usłyszeliśmy na kwietniowym posiedzeniu zespołu ds. obszarów wiejskich, odpowiedź zupełnie nie satysfakcjonuje wnioskodawców. Generalnie w opinii samorządowców urzędnicy ministerialni nie dostrzegają zgłaszanych problemów. Stąd kwestia pojawiła się ponownie z argumentacją, iż niewłaściwe regulacje dotyczą setek tysięcy hektarów ziemi w skali kraju, a większość funkcjonujących wspólnot nie spełnia funkcji do której zostały powołane, tj. wspólnego użytkowania gruntów przez mieszkańców miejscowości. Nad wspólnotami znikomy jest nadzór wójtów gmin, które posiadają jeden głos niezależnie od wielkości. Te uwarunkowania prowadzą, zdaniem samorządu Terespola, do patologii. Wspólnoty stały się narzędziem spekulacji. Udziałowcy nie mają możliwości uprawy gruntów i te są wydzierżawiane. A dzierżawcy korzystają na tej sytuacji finansowo pobierając dopłaty z funduszy unijnych. Biorąc powyższe i wcześniej zgłoszone argumenty pod uwagę gmina Terespol i Związek Gmin Wiejskich ponownie wystąpiły do resortu o podjęcie pac nad nowelizacją ustawy o wspólnotach gruntowych. Dyskusja na posiedzeniu zespołu zakończyła się wnioskiem strony samorządowej o pozyskanie przez ministerstwo informacji od organów nadzorujących wspólnoty gruntowe o pojawiających się problemach. Ta analiza miałaby być podstawą do przygotowania ewentualnej noweli.

Sob., 21 Kw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża