Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

GINB przypomina!

GINB przypomina! fotolia.pl

W związku z rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina, że zgodnie z art. 62 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane, na właścicielach i zarządcach obiektów budowlanych ciąży obowiązek zapewnienia co najmniej jednej w roku kontroli stanu technicznego użytkowanego obiektu budowlanego.

W sezonie jesienno-zimowym wystąpić mogą zagrożenia związane z eksploatacją instalacji grzewczych. GINB zaleca sprawdzenie stanu technicznego przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.

Kontroli stanu technicznego zgodnie z przepisami przeprowadzać powinny osoby mające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim lub osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.

GINB informuje również, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719) właściciele i zarządcy obiektów mają obowiązek usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych.

Najczęstszymi przyczynami zagrożeń zatrucia tlenkiem węgla, wybuchów gazu oraz pożarów są braki szczelności i sprawności urządzeń spalających paliwa, instalacji kominowych i gazowych oraz brak drożności i właściwego ciągu przewodów wentylacyjnych.

Zgodnie z art. 70 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane, obowiązek usunięcia w czasie lub bezpośrednio po kontroli stwierdzonych uszkodzeń, a także uzupełnienia braków, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia, pożar, wybuch lub zatrucie gazem spoczywa na właścicielach, zarządcach i użytkownikach obiektów budowlanych.

Ponadto GINB przypomina, że niewykonanie okresowej kontroli podlega karze grzywny, a niewłaściwe utrzymanie i użytkowanie obiektów budowlanych lub niezapewnienie bezpieczeństwa użytkowania obiektu, podlega karze grzywny nie mniejszej niż 100 stawek dziennych lub karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku.

Źródło: www.gunb.gov.pl

Czw., 12 Prn. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska