Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych

Odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych fotolia.pl

Zgodnie z art. 9 ust. 1 i 2 Prawa budowlanego odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych może nastąpić w przypadkach szczególnie uzasadnionych.

Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku (wyrok z 28 lutego 2017 r. II SA/Bk 641/16), oznacza to, że w każdej indywidualnej sprawie argumentacja prowadząca do wydania takiego odstępstwa powinna być wskazana w sposób wyczerpujący, powinna odwoływać się do okoliczności konkretnej sprawy, które z kolei powinny zawierać element wyjątkowości. Co więcej, w orzecznictwie sądów administracyjnych zwraca się uwagę, że w postępowaniu o udzielenie pozwolenia na budowę nie wystarczy powołanie się na istnienie uzyskanej wcześniej przez Inwestora zgody na odstępstwo od warunków technicznych, ale organ architektoniczno - budowlany powinien poddać jeszcze raz analizie uwarunkowania z art. 9 ust. 1 Prawa budowlanego.

Nie może zatem ograniczyć się wyłącznie do wskazania, że postanowienie o udzieleniu zgody na odstępstwo funkcjonuje w obrocie prawnym. Jak trafnie wskazał WSA w Krakowie w uzasadnieniu wyroku w sprawie II SA/Kr 651/15, przyjęcie przeciwnego poglądu prowadzić by musiało do konkluzji, że warunki techniczne nie mają większego znaczenia, gdyż organ (na ogół sam sobie) może wyrazić zgodę na odstępstwo od nich na zasadzie dowolności.

Źródło: CBOSA, orzeczenie nieprawomocne

Pon., 24 Kw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka