Gmina Namysłów łącznie z 8 innymi gminami: Gminą Wilków, Świerczów, Domaszowice, Pokój, Murów, Popielów, Dobrzeń Wielki, Łubniany oraz Starostwem Powiatowym w Namysłowie już jakiś czas temu przystąpiła do konkursu w ramach Programu „Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego" w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009–2014.
W ramach złożonego projektu pn. „Rozwój miasta Namysłowa i jego Partnerów na obszarze funkcjonalnym - Stobrawska Strefa Rehabilitacji i Rekreacji - poprzez budowę i wzmocnienie mechanizmów kooperacji międzysamorządowej i ponadsektorowej" planowane jest opracowanie 4 strategii (1 zintegrowanej i 3 sektorowych), tj.:
- Zintegrowanej Strategii Rozwoju miasta Namysłowa i jego Partnerów (obszaru funkcjonalnego - Stobrawska Strefa Rehabilitacji i Rekreacji) na lata 2015-2032.
- Sektorowej Strategii Lokalnego Rynku Pracy i Jakości Kapitału Ludzkiego miasta Namysłowa i jego Partnerów (obszarufunkcjonalnego - Stobrawska Strefa Rehabilitacji i Rekreacji) na lata 2015–2020,
- Sektorowej Strategii Rozwoju Przedsiębiorczości miasta Namysłowa i jego Partnerów (obszaru funkcjonalnego Stobrawska Strefa Rehabilitacji i Rekreacji) na lata 2015-2020,
- Sektorowej Strategii Komunikacji Społecznej miasta Namysłowa i jego Partnerów (obszaru funkcjonalnego -Stobrawska Strefa Rehabilitacji i Rekreacji).
W ramach projektu wykonana zostanie również dokumentacja projektowa zagospodarowania terenów wokół rzeki Widawy, która obejmie:
- budowę ścieżek pieszych i rowerowych,
- wykonanie oświetlenia w obrębie ścieżek pieszych i rowerowych oraz dróg dojazdowych,
- wykonanie parkingów przy drogach dojazdowych,
- budowę mostu do ruchu pieszego przez rzekę,
- budowę amfiteatru typu otwartego,
- wzmocnienie brzegów rzeki,
- małą architekturę w obrębie terenu budowy ciągów pieszo-jezdnych i ścieżek rowerowych,
- przystań wodną dla kajaków i rowerów wodnych,
- zagospodarowanie terenu trzech wysp,
- budowę obiektu wypoczynkowo-szkoleniowego, w bliskim sąsiedztwie zbiornika retencyjnego w Michalicach.
Głównym celem Programu jest osiągnięcie większej spójności społecznej i gospodarczej na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym poprzez wypracowanie mechanizmów efektywnej współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, w celu podejmowania wspólnych decyzji dotyczących danego obszaru i rozwiązywania istotnych dla danego terenu problemów. Zgodnie z założeniem, że miasta i ich obszary funkcjonalne stanowią obecnie główne źródła rozwoju w regionach, obszary te wymagają niezbędnej interwencji w tym zakresie. Ponadto, celem realizacji Programu jest budowanie mechanizmów współpracy w zakresie wspólnego rozpoznawania i rozwiązywania problemów o charakterze wykraczającym poza granice jednej gminy.
Gmina realizuje swoje działania w dziedzinie planowania społeczno-gospodarczego i przestrzennego na swoim terenie. Z uwagi na to, że problemy społeczne i ekonomiczne co do zasady przekraczają granice jednej jednostki samorządu terytorialnego, dla ich rozwiązywania celowa jest współpraca jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych lub obywateli z danego obszaru funkcjonalnego.
Źródło: Gazeta Namysłowska Nr 5 (62)/2013