Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach już za tydzień

Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach już za tydzień na zdjęciu: Oleg Chwatow

O nowej solidarności dla nowej epoki i zadaniach JST z tym związanych specjalnie dla Dziennika Warto Wiedzieć mówi Oleg Chwatow z Biura Prasowego VIII Europejskiego Kongresu Samorządów.

„Nowa solidarność dla nowej epoki” – pod takim hasłem odbędzie się VIII już edycja Europejskiego Kongresu Samorządów. Co jest wyznacznikiem tej nowej solidarności i nowej epoki? 

Oleg Chwatow: Nowa epoka, w którą nieuchronnie wkracza Europa i świat, to gwałtowny rozwój technologii wywołujący fundamentalne zmiany w relacjach międzyludzkich, a także ewolucja samego pojęcia i kondycji człowieka i człowieczeństwa. Wystarczy sobie przypomnieć, jak wyglądał proces komunikacji bez takich podstawowych na dzień dzisiejszy kanałów jak Facebook, Twitter, Instagram czy Google oraz wkraczającej do życia codziennego każdego z nas sztucznej inteligencji. Nowa epoka – to gwałtowne zmiany geopolityczne, z których najbardziej tragiczną jest cyniczna napaść Rosji na Ukrainę. Nowa epoka to też pandemiczne wstrząsy kształtujące nowe relacje międzyludzkie i układy społeczne. Ale w tym huraganie nowości pozostają rzeczy niezmienne wyniesione przez nas z historii, sprawdzone przez poprzednie pokolenia, zakorzenione w naszej tradycji. Czymś takim jest pojęcie solidarności, którą pojmuję jako chęć i umiejętność kierowania się nie tylko własnym interesem, ale też interesami innych. Solidarność to także współodpowiedzialność za sprawy mojej dzielnicy, wsi, mojego miasta, mojego kraju. To wreszcie zdolność dostrzegania tego, co dzieje się poza granicami mojego kraju, a także – w razie potrzeby – udzielania pomocy. Nowa epoka niesie nowe wyzwania. Wymaga to adekwatnych odpowiedzi, a więc nowej adekwatnej do wyzwań i zagrożeń solidarności.

Jaką rolę mogą i powinny odegrać w tym zakresie jednostki samorządu terytorialnego?

Oleg Chwatow: Samorząd terytorialny jest władzą działającą najbliżej obywatela, najbliżej konkretnego człowieka. Specyfika ta wiążę się ze szczególną odpowiedzialnością. Czasami reakcja rządu centralnego bywa opóźniona, natomiast wspólnota lokalna musi nadal funkcjonować, tak aby podstawowe potrzeby ludzi były zaspokojone. I to zadanie spoczywa na samorządzie.

Jeżeli rządy poszczególnych krajów nie mogą przez dłuższy czas wypracować wspólnej strategii, to właśnie na samorządy spada obowiązek solidarnych działań, żeby zapewnić podstawowe potrzeby swoich mieszkańców. Oczywiście funkcjonowanie samorządu jest niewyobrażalne bez ścisłej współpracy z władzą centralną, sektorem prywatnym, organizacjami pozarządowymi oraz środowiskiem akademickim. Dlatego nowa solidarność, wypracowanie której jest koniecznością nowej epoki, musi być obecna we wszystkich wymienionych sektorach.

Jakiej jeszcze tematyki możemy spodziewać się podczas zbliżającego się kongresu?

Oleg Chwatow: Program merytoryczny VIII Europejskiego Kongresu Samorządów jest podzielony na ponad 10 bloków tematycznych, takich jak Gospodarka, Społeczeństwo, Samorząd Przyszłości, Ochrona Środowiska, Współpraca Regionalna, Zrównoważony Rozwój oraz inne. Zespół doświadczonych ekspertów Instytutu Studiów Wschodnich we współpracy z renomowanymi partnerami z Polski i zagranicy dołożył wszelkich starań, żeby podczas odbywających się w ramach tych bloków paneli dyskusyjnych można było sformułować najbardziej palące dla danego sektora albo dla danej branży pytania i spróbować znaleźć na nie odpowiedzi.

Które z tych tematów są kontynuacją dotychczasowych zainteresowań uczestników, które zyskały na znaczeniu (i dlaczego), a które niosą zupełnie nowe wyzwania przed samorządami (i dlaczego?)?

Oleg Chwatow: Na pewno kontynuacją wątków omawianych podczas poprzedniej edycji będą takie kwestie jak to, jakich inwestycji potrzebują samorządy, jak gmina może skorzystać z transformacji energetycznej. Sporo uwagi poświęcimy też finansowaniu budownictwa mieszkaniowego i problemowi inflacji. Ale będziemy również kontynuować dyskusję nad sytuacją instytucji kultury, wpływem szlaków kulturowych na rozwój i promocję regionu, a także nad inwestycjami w zabytki czy na przykład nad turystyką i przemysłem winiarskim.

Z przyczyn oczywistych jedno z najważniejszych miejsc w programie Kongresu zajmą tematy związane z toczącą się wojną w Ukrainie w kontekście zaangażowania samorządu w pomoc uchodźcom oraz wpływu wojny na gospodarkę.

Czym różni się Europejski Kongres Samorządowy od innych wydarzeń tego typu w Polsce i dlaczego warto wziąć w nim udział?

Oleg Chwatow: Nasza konferencja jest konferencją międzynarodową. Zawsze stawialiśmy i stawiamy na wymianę doświadczeń z zagranicznymi partnerami. Dlatego na Kongresie będą obecni przedstawiciele samorządów i czołowi eksperci z wielu krajów europejskich, ale też spoza Europy. Spotkanie w Mikołajkach będzie niepowtarzalną okazją do rozmowy i nawiązania kontaktów z partnerami z Ukrainy, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Słowacji, Czech, Portugalii, Hiszpanii i innych krajów. Mocno rozbudowany międzynarodowy wymiar naszego Kongresu jest niewątpliwie tym, co wyróżnia nas na tle innych wydarzeń tego typu.
 


Związek Powiatów Polskich sprawuje patronat nad VIII Europejskim Kongresem Samorządów.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął Dziennik Warto Wiedzieć. 

Więcej informacji - na stronie EKS

Pt., 24 Lt. 2023 0 Komentarzy
Wojciech Dąbrówka
Redaktor Wojciech Dąbrówka