Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O nowoczesnej modernizacji i budowie w powiecie – wywiad z Sebastianem Szaleńcem

O nowoczesnej modernizacji i budowie w powiecie – wywiad z Sebastianem Szaleńcem na zdjęciu: Sebastian Szaleniec

Od 26 lat nagradzane są najciekawsze rozwiązania w zakresie budowy i modernizacji. Ogólnopolski konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” to nie tylko docenienie ciekawych inicjatyw, ale również wyznaczanie nowych trendów. Jednym z laureatów w tegorocznej edycji był Powiat Będziński. Jaką inicjatywę doceniło jury? I jakie są kolejne plany inwestycyjne powiatu? Zapytaliśmy Sebastiana Szaleńca, Starostę Będzińskiego.

Powiat Będziński został laureatem nagrody przyznawanej przez Związek Powiatów Polskich podczas tegorocznej edycji konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku. Jaki obiekt został doceniony i za co?

W tegorocznej XXVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”, powiat będziński został wyróżniony za projekt pn. „Modernizacja budynku przy ul. Krakowskiej 11 wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu na Powiatowe Centrum Usług Społecznych”. Efekty przeprowadzonych prac są widoczne oraz niezwykle satysfakcjonujące, a ich zakres obejmował roboty rozbiórkowe i budowlane wewnątrz budynku. Wykonano również niezbędne instalacje. Zagospodarowano teren wokół obiektu, gdzie umieszczono elementy małej architektury. Ostatnim etapem prac było kompleksowe wyposażenie wnętrz. Budynek jest przyjazny jego mieszkańcom, a zastosowane uniwersalne rozwiązania projektowe umożliwiają korzystanie z jego dobrodziejstw osobom niepełnosprawnym. Efekt finalny doceniło jury, które postanowiło wyróżnić powiat będziński z czego oczywiście jestem bardzo dumny.

W jaki sposób obiekt ten zmieni/poprawi funkcjonowanie powiatu i dostępność dla mieszkańców?

Dzięki przeprowadzonym pracom remontowym, obiekt PCUS każdego dnia zapewnia wieloaspektowe wsparcie dla osób wykluczonych społecznie. Z pustostanu, budynku doszczętnie zniszczonego, który całkowicie nie nadawał się do użytku, obiekt zamienił się
w miejsce przyjazne mieszkańcom, którzy w różnych momentach swojego życia potrzebują pomocy. To naprawdę imponująca i widoczna metamorfoza, którą można dostrzec oglądając chociażby zdjęcia sprzed przeprowadzonych prac remontowych.

Czym kierują się Państwo podejmując decyzje dotyczące modernizacji i budów w powiecie?

Zawsze kierujemy się dobrem mieszkańców, które jest dla nas najważniejsze. Staramy się słuchać ich głosów, uważnie wsłuchiwać się w ich potrzeby, a potem wychodzić naprzeciw oczekiwaniom. Najważniejsi są przecież ludzie, to oni tworzą nasz powiat. Podejmując decyzje dotyczące inwestycji w powiecie to właśnie ich głosem się kierujemy.

Mamy za sobą doświadczenie pandemii, teraz wojny w Ukrainie. Czy te wydarzenia w znacznym stopniu wpłynęły na inwestycje w powiecie?

Takie wydarzenia jak wojna w Ukrainie czy pandemia, na pewno wpłynęły i wpływają na działalność powiatu, jednak Zarząd Powiatu Będzińskiego i Rada Powiatu Będzińskiego robią wszystko, aby zminimalizować ich skutki. Powiat cały czas się rozwija, mimo wydarzeń na świecie, których jesteśmy świadkami.

Jakie plany dotyczące budów i modernizacji mają Państwo na najbliższy czas?

Planów jest jak zawsze dużo, wiele projektów, którymi możemy się poszczycić, zostało już zrealizowanych takich jak np. zakończony w czerwcu br. remont drogi przy ul. Miłosza
w Będzinie. W lipcu została również zakończona przebudowa mostu w Żelisławicach. Zakończone zostały także remonty sal gimnastycznych w ZSOiT w Czeladzi i ZSOiT
im. Jana Pawła II w Siewierzu oraz   termomodernizacja Domu Pomocy Społecznej w Będzinie. Pomysłów na ciągłe ulepszanie, budowy i modernizacje różnych jednostek jest wiele. Na bieżąco staramy się modernizować drogi oraz różne obiekty, aby wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i jednocześnie podnosić bezpieczeństwo użytkowników dróg. Ważną inwestycją jest również trwająca termomodernizacja Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi i remont oddziałów, które znacząco wpłyną na jakość świadczonych usług, co przyczyni się na zwiększenie komfortu pacjentów;

Jeśli chodzi o najbliższe plany, stawiamy na:

  • poprawę kształcenia zawodowego, a co za tym idzie przeprowadzane w placówkach oświaty remonty;
  • budowę boiska dla wychowanków Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych im. Św. Dominika Savio w Sarnowie;
  • remont dwóch sal gimnastycznych i boiska w CKZiU w Będzinie;
  • remont mostu w Preczowie, drogi w Bobrownikach, ul. Piłsudzkiego w Będzinie i kolejny etap remontu ul. Dąbrowskiej.

Wszystkie inwestycje są realizowane, aby poprawić życie mieszkańców naszego Powiatu.
W swoich  działaniach stawiamy również na profilaktykę zdrowia oraz bezpieczeństwo mieszkańców, które jest dla nas priorytetowe. Oczywiście podczas realizacji wszystkich projektów, nie zapominamy o komforcie i wsparciu mieszkańców z niepełnosprawnością.

Dokładne informacje na temat realizacji wszelkich inwestycji realizowanych na terenie naszego powiatu,  można znaleźć na naszej stronie internetowej www.powiat.bedzin.pl i Facebooku powiatu będzińskiego, gdzie mieszkańcy są na bieżąco informowani.

Pon., 17 Prn. 2022 0 Komentarzy
Małgorzata Orłowska
sekretarz redakcji Małgorzata Orłowska