Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Człowiek powinien dążyć do szczęścia społeczności, w której żyje. Wywiad z Józefem Jodłowskim

Człowiek powinien dążyć do szczęścia społeczności, w której żyje. Wywiad z Józefem Jodłowskim na zdjęciu: Józef Jodłowski

Swoimi refleksjami, po fakcie zostania laureatem XX edycji konkursu „Podkarpacka Nagroda Samorządowa”, dzieli się Józef Jodłowski, Starosta Rzeszowski, Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego.

Został Pan zwycięzcą w kategorii „Powiat” prestiżowego konkursu honorującego najważniejszych samorządowców naszego województwa. Cieszy się Pan z tego zwycięstwa?

Józef Jodłowski: Termin „zwycięzca” kojarzy się mi raczej z jakąś rywalizacją sportową, w której jedni wygrywają, a inni przegrywają. Czyli, jedni są lepsi, a inni gorsi. Mądry samorząd powinien kierować się zupełnie inną zasadą: działamy wspólnie na rzecz naszych mieszkańców. Tu nie ma zatem „wygranych – przegranych”. Taką dewizą samorządowcy, wszyscy samorządowcy, powinni się kierować!

Czyli co, nie cieszy się Pan z własnych, osobistych, lokalnych sukcesów?

JJ: Oczywiście, że cieszę się. Zarówno z sukcesów Powiatu Rzeszowskiego, sukcesów pracujących w naszym urzędzie pracowników, jak i - a zwłaszcza - sukcesów naszych mieszkańców, w tym firm działających na naszym terenie. To przecież dzięki temu zapewniamy naszej małej ojczyźnie rozwój i tworzenie nowych miejsc pracy.

Ale przecież, Starostwo nie tworzy nowych miejsc pracy…

JJ: Nie tworzy nowych miejsc pracy, ale tworzy dogodne warunki do tego, aby nowe miejsca pracy powstawały. Najlepszym przykładem takich działań jest inicjatywa Starostwa powołania na naszym terenie Parku Naukowo-Technologicznego  „Rzeszów-Dworzysko”.  Stworzyliśmy na naszym terenie doskonałe warunki -  jeśli chodzi o infrastrukturę i inne udogodnienia – do rozwoju firm, dzięki którym pracę znajdują m.in. mieszkańcy naszego powiatu. W sumie, pracę znajdzie tutaj ok. 3 tysiące osób.

Może Pan to uzasadnić, podając jakieś konkretne przykłady?

JJ: Oczywiście, najlepiej te najnowsze, z 2020 roku. Światowy potentat w dziedzinie elektromobilności, firma Phoenix Contact E-Mobility, zakończyła prace przy budowie nowej fabryki. Dzięki tej inwestycji na terenie „Dworzyska” powstanie ok. 330 nowych miejsc pracy. „Efekt Plus”, lider na rynku europejskim w produkcji folii stretch, zamierza uruchomić nową linię technologiczną. We wszystkich oddziałach spółki pracować będzie około 250 osób. Spółka Panattoni, deweloper powierzchni przemysłowych, wybudowała dla swoich klientów zakład produkujący elektryczne ładowarki do samochodów oraz nowoczesny terminal przeładunkowy. Na terenie parku zainwestował również międzynarodowy kapitał, indyjski koncern Rocha z branży chemicznej.

Umiejętność tworzenia przez Starostwo dogodnych warunków do powstawania nowych miejsc pracy to niepodważalny sukces, ale też w Pana wypowiedzi czuję pewien niedosyt. Przecież – oprócz tego – Powiat odnosił w minionym roku również inne sukcesy gospodarcze, w tym z zakresu infrastruktury…

JJ: Niewątpliwie tak! Bardzo ważną inwestycją w zakresie nowoczesnej infrastruktury powiatu rzeszowskiego była w 2020 roku budowa mostu w Wysokiej Głogowskiej na rzece „Szuwarka”, w ciągu drogi powiatowej relacji Głogów Małopolski – Wysoka Głogowska. Wartość inwestycji to 2,7 mln zł, z czego blisko 1,5 mln zł stanowiło dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej Skarbu Państwa.

Kolejnym obiektem wybudowanym w bieżącym roku był most na rzece „Lubcza” w Zgłobniu, w ciągu drogi powiatowej Błędowa Zgłobieńska – Zgłobień – Niechobrz. Wartość zadania wyniosła 1,6 mln zł, zaś dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej Skarbu Państwa – 1,5 mln zł.

Z wyremontowanego obiektu mostowego na rzece „Strug” mogą cieszyć się również mieszkańcy Chmielnika. To właśnie tę miejscowość nawiedziła w ubiegłym roku nawałnica powodująca dotkliwe zniszczenia w infrastrukturze drogowo – mostowej. Powyższy obiekt został wyremontowany za kwotę 1,2 mln zł.

Rzeka Strug nie oszczędziła również mostu w Borku Starym. Dzięki wsparciu z budżetu państwa (w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych) oraz Powiatu Rzeszowskiego, za kwotę 1 381 100 zł, wymieniono most tymczasowy na nowo wybudowany obiekt.

Rok 2021 wiązał się będzie z budową dwóch kluczowych łączników z autostradą A-4 oraz drogą ekspresową S-19. Rozbudowa łącznika autostrady A-4, na odcinku od granic miasta Rzeszowa do węzła Rzeszów Północ, Etap I, obejmować będzie: rozbudowę drogi powiatowej; budowę, rozbudowę i przebudowę skrzyżowań z drogami przecinającymi, budowę i przebudowę chodników oraz ciągów pieszo – rowerowych, przebudowę/budowę przejść dla pieszych.

Kolejną strategiczną inwestycją, realizowaną w ramach tego samego programu, jest budowa łącznika drogi ekspresowej S-19, tj. drogi powiatowej na odcinku od węzła Rzeszów-Południe do drogi krajowej Nr 19  (Etap I).

Ale przecież, nowe inwestycje na terenie Powiatu nie dotyczą jedynie dróg i mostów…

JJ: To prawda! Nowe inwestycje dotyczą także edukacji i służby zdrowia. Z zakresu edukacji, są to m.in. dostosowanie budynku internatu Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie do przepisów przeciwpożarowych, na które powiat przeznaczył prawie 2,5 mln zł. Z kolei, w Tyczynie wykonano adaptację budynku na Dom dla Dzieci i Młodzieży. Całkowita wartość zadania to ponad 700 tys. zł.

W Dynowie wybudowano Stację Kontroli Pojazdów dla Zespołu Szkół Zawodowych. Wartość zadania: prawie 1 mln 700 tys. zł. Realizacja inwestycji przyczyni się do wzrostu poziomu kształcenia przyszłych techników i mechaników pojazdów samochodowych będących uczniami Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie, a także do wzrostu bezpieczeństwa osób korzystających z badań technicznych samochodów.

W minionym roku przebudowano pawilon Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc SPZZOZ „Sanatorium” w Górnie. W ramach inwestycji wykonano kompleksową przebudowę pawilonu, a ze względu na specjalistyczne świadczenia medyczne, jakich udziela placówka, wybudowany został także budynek gazów medycznych. Oddział został doposażony w nowoczesny sprzęt za blisko 1,7 mln zł. Całkowita wartość tego przedsięwzięcia przekroczyła 10 mln zł. Zrealizowano także zadanie dotyczące wykonania podczyszczalni ścieków komunalnych, które zamknęło się w kwocie 1,2 mln zł. W Sanatorium w Górnie powstała również specjalistyczna pracownia zajmująca się problemem bezdechu sennego.

Pojawiły się też nowe udogodnienia w zakresie sprawniejszej obsługi administracyjnej obsługi mieszkańców Powiatu…

JJ: Tak. Dla dobra nas wszystkich bardzo ważne są sprawne i skuteczne działania urzędu na rzecz mieszkańców powiatu.

Rok 2020 przyniósł kolejne udogodnienia. W Rzeszowie wprowadzono nowoczesny system kolejkowy internetowej rezerwacji umawiania wizyty w Wydziale Komunikacji. Jako, że pomysł okazał się “strzałem w dziesiątkę”, wydział postanowił poszerzyć swoją ofertę działań i odtąd mieszkańcy również z terenów oddalonych nieco od Rzeszowa, czyli np. z okolic Dynowa oraz Sokołowa Małopolskiego, będą mogli korzystać z tego udogodnienia.

Dzięki temu nie ma już kolejek i petenci nie tracą niepotrzebnie czasu, znacznie zmniejszyło się zagrożenie związane z pandemią, a interesanci są teraz obsługiwani szybciej i sprawniej.

Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Rzeszowie uruchomił elektroniczny system, dzięki któremu osoba posiadająca grunty na terenie powiatu rzeszowskiego nie musi już przychodzić do urzędu osobiście. To wygodne i praktyczne udogodnienie, które w czasie pandemii nabiera szczególnego znaczenia.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, każdy użytkownik może teraz także drogą elektroniczną otrzymać potrzebną mu mapę lub wypis. Wdrożenie nowych e-usług znacznie usprawniło również pracę geodetów i rzeczoznawców majątkowych, którzy wykonują zlecenia na rzecz mieszkańców powiatu.

Ma Pan swoje, życiowe motto. Proszę przypomnieć, jakie…

JJ: Brzmi ono: „Jeśli człowiek pragnie być szczęśliwy, powinien nie tylko dążyć do szczęścia własnego, ale również do szczęścia społeczności, do której należy i szczęścia bliskich, którzy ją tworzą”.

Źródło: ip

Śr., 10 Mrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska