Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Inteligentne miasto, czyli jakie? Poznań z tytułem Smart City. Wywiad z Michałem Łakomskim

Inteligentne miasto, czyli jakie? Poznań z tytułem Smart City. Wywiad z Michałem Łakomskim na zdjęciu: Michał Łakomski

To właśnie miasto Poznań zostało laureatem tegorocznej edycji Konkursu Smart City. Stolica Wielkopolski została wyróżniona za realizację idei inteligentnego miasta, wykorzystywanie innowacyjnych rozwiązań oraz skuteczne zarządzanie zasobami i strategią rozwoju na rzecz poprawy życia mieszkańców w zakresie transportu, infrastruktury, energetyki, gospodarki przestrzennej oraz środowiska. Zależy nam, żeby budować nowoczesne, atrakcyjne i ekologiczne miasto – mówi Michał Łakomski, Pełnomocnik Prezydenta ds. Smart City.

Miasto Poznań zostało laureatem tegorocznej edycji Konkursu Smart City. Co to za konkurs i jakie kryteria były brane pod uwagę?

Michał Łakomski: Podczas pierwszego dnia Smart City Forum niezależna Kapituła Konkursowa, składająca się z uznanych autorytetów w branży, nagrodziła laureatów Konkursu Smart City.

Konkurs Smart City ma na celu popularyzację osobowości i przedsięwzięć, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji rozwiązań, służących budowie inteligentnych miast w Polsce, oraz miast realizujących tę ideę. Wyróżnienia skierowane są zarówno do przedstawicieli sektora biznesowego, jak i administracji lokalnej, którzy poprzez realizowane projekty, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań i strategii zarządzania, przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności polskich miast, gospodarki i biznesu.

Kategoria:  Smart City powyżej 500 tys. Mieszkańców 2019

Gdyby miał Pan zdefiniować pojęcie Smart City, to jak brzmiałaby definicja?

Michał Łakomski: Ze strategii rozwoju miasta Poznania 2020+: 

Smart city to koncepcja inteligentnego miasta nowej generacji wykorzystującego do polepszenia jakości życia zaawansowane technologie  informacyjno-­komunikacyjne oraz nowoczesne metody zarządzania o charakterze partycypacyjnym, oparte na potencjale kapitału społecznego i angażujące mieszkańców w proces budowania miejskich inteligentnych rozwiązań. 

Zgodnie z definicją , która znalazła się w publikacji Smart City Poznań:

Smart city to dobrze funkcjonujące przyszłościowe miasto, oparte na aktywnym działaniu świadomych, niezależnych i decydujących o swoich losach obywateli. 

Które z tych cech znajdziemy w Poznaniu? Co w mieście jest szczególnie smart?

Michał Łakomski: W 2019 r. opracowano model Smart City Poznań, dzięki któremu miasto staje się coraz bardziej bezpiecznym i wygodnym miejscem zamieszkania, pracy, nauki i wypoczynku. W modelu zostały zaprezentowane projekty smart i sposób ich wdrażania.

Zależy nam, żeby budować nowoczesne, atrakcyjne i ekologiczne miasto, m.in. prowadząc działania prośrodowiskowe. Poznań dba o transport publiczny i konsekwentnie stawia na jego rozwój i modernizację taboru. Wpisuje się to w działania ograniczające emisję CO2 do atmosfery. Miasto dysponuje 21 nowoczesnymi i przyjaznymi środowisku autobusami elektrycznymi, kursującymi po liniach, których przystanki końcowe są wyposażone w pantografy ładujące. Poznań otrzymał także dofinansowanie na zakup kolejnych 37 autobusów. O jakość powietrza w mieście dbają też drony. Ich zastosowanie do monitoringu powietrza jest częścią projektu "Skończmy ze smogiem w Poznaniu", który zwyciężył w ostatniej edycji budżetu obywatelskiego. Dzięki dronom udało się dokonać analizy obszaru, na którym znajduje się 22 556 budynków. Poznań w ostatnich latach realizuje program Kawka BIS, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, powstających na skutek spalania paliw stałych. Poznaniacy mogą starać się o dofinansowanie do likwidacji pieców i kotłów oraz zastępowanie ich ciepłem systemowym, ogrzewaniem gazowym, elektrycznym, instalacjami fotowoltaicznymi i kolektorami słonecznymi. Miasto przeznaczyło dotychczas 14 mln na realizację tego programu. Akcja "Trzymaj ciepło”, czyli bezpłatne badania termowizyjne budynków, wspiera Kawkę BIS. W trakcie 10 sezonów przebadano 5 tys. budynków jednorodzinnych i 200 kamienic. Optymalizujemy też dostawy ciepła do miejskich obiektów użyteczności publicznej, prowadzimy pilotaż w 6 poznańskich szkołach. Dbamy także o pszczoły i otwieramy kolejne miejskie pasieki. Zależy nam, żeby Smart City Poznań był miejscem przyjaznym, najlepszym dla nas wszystkich.

Czy opracowując model Smart City inspirowali się Państwo jakimś konkretnym miastem posiadającym ten tytuł?

Michał Łakomski: Podczas opracowywania Modelu Smart City Poznań inspirowaliśmy się dokonaniami takich miast jak Sztokholm, Wiedeń, Berlin, Kopenhaga.

Smart City to też kwestie ochrony środowiska. W jaki sposób Poznań realizuje to zamierzenie?

Michał Łakomski: Działania zostały szeroko opisane w publikacji Smart City Poznań w rozdziale „ŚRODOWISKO”.

Publikacja dostępna jest tutaj.

Czy miasto, które jest smart musi wyróżniać się jakimiś szczególnymi cechami w czasie pandemii? 

Michał Łakomski: Miasto powinno być: agile (zwinne w działaniu), open (charakteryzować się otwartością), resilient (silne, odporne, potrafiące sprostać wyzwaniom), sustainable (zrównoważone w rozwoju).

Śr., 26 Sp. 2020 0 Komentarzy
Małgorzata Orłowska
sekretarz redakcji Małgorzata Orłowska