Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O wyzwaniach finansowych JST. Wywiad z Mateuszem Walewskim

O wyzwaniach finansowych JST. Wywiad z Mateuszem Walewskim na zdjęciu: Mateusz Walewski

Kryzys wywołany epidemią koronawirusa z dużą mocą uderzył w finanse samorządów, i tak już osłabione przed wybuchem pandemii. By oszacować skalę problemu a także warunki ewentualnej pomocy, Bank Gospodarstwa Krajowego skierował do samorządów specjalne ankiety. Jej pytania dotyczą finansów danego samorządu – m.in. zmian w poziomie dochodów z podatków PIT i CIT, planów dalszego zadłużenia czy podejmowanie działań mających wpływ na poziom wydatków. - Jako bank chcemy być gotowi na udzielanie dalszego wsparcia finansowego. To jaka będzie jego forma i wielkość zależy między innymi od wyników ankiety – mówi Mateusz Walewski, Dyrektor Biura Badań i Analiz Banku Gospodarstwa Krajowego.

Kryzys związany z pandemią z ogromną mocą uderzył w przedsiębiorców ale też w budżety jednostek samorządu terytorialnego. Co wpłynęło na ten stan rzeczy i jak duża jest to skala?

Mateusz Walewski: Na ten stan rzeczy wpłynęło przede wszystkim tymczasowe zamrożenie wielu działalności gospodarczych (z którego na szczęście już wychodzimy) oraz spowolnienie w całej gospodarce globalnej, które znacząco obniżyło także aktywność wielu innych branż. Nie znamy jeszcze do końca wielkości negatywnego efektu jaki kryzys może mieć na budżety samorządów i spółek lokalnych. Między innymi po to robimy badanie.

No właśnie - aby pomóc samorządom, Bank Gospodarstwa Krajowego przygotował dla samorządowców specjalną ankietę. Jaki cel przyświeca temu badaniu?

Mateusz Walewski: Wyniki posłużą bankowi do rozpoznania skali i rodzaju wyzwań finansowych, przed jakimi stają samorządy i spółki komunalne w związku z kryzysem COVID. Chcemy być przygotowani na udzielanie adekwatnego finansowania oraz przygotować ewentualne rekomendacje dla innych instytucji publicznych.

Kto powinien wypełnić ankietę?

Mateusz Walewski: Wysłaliśmy ankiety do wszystkich samorządów, wszystkich szczebli w Polsce. Jest to ankieta internetowa, która różni się nieco pytaniami w zależności od tego, czy pytania dotyczą miast, gmin, powiatów, czy województw.

Na jaką pomoc mogą liczyć samorządy?

Mateusz Walewski: Samorządy już w ramach IV tarczy antykryzysowej otrzymały pomoc. Polega ona między innymi na rozluźnieniu wymagań dotyczących dyscypliny budżetowej, ale także na zastrzyku inwestycyjnym w postaci Rządowego Funduszu Inwestycji lokalnych w kwocie 6 mld PLN. My jako bank chcemy być gotowi na udzielanie dalszego wsparcia finansowego. To jaka będzie jego forma i wielkość zależy między innymi od wyników ankiety.

Bank Gospodarstwa Krajowego współpracuje z samorządami od lat. Z jakich form wsparcia korzystają najczęściej JST i jak przebiega ta współpraca?

Mateusz Walewski: Bank Gospodarstwa Krajowego rzeczywiście współpracuje z samorządami od lat. Nasze całkowite zaangażowanie w sektor samorządowy, w tym szpitale i spółki komunalne wyniosło na koniec 2019 roku ponad 15 miliardów złotych. Oferujemy wiele form finansowania, począwszy od kredytów i emisji obligacji, a skończywszy na finansowaniu z dedykowanych funduszy i programów krajowych i europejskich. Często finansujemy samorządy i spółki we współpracy z innymi instytucjami finansowymi.

Czw., 9 Lp. 2020 0 Komentarzy
Małgorzata Orłowska
sekretarz redakcji Małgorzata Orłowska