Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Współpraca samorządów daje efekty - wywiad z Janem Kowalczykiem

Współpraca samorządów daje efekty - wywiad z Janem Kowalczykiem fotolia.pl

Powiat tomaszowski (woj. lubelskie) zdobył tytuł Super Powiat w kategorii powiaty do 120 tys. mieszkańców za 2015 r. Wyróżnienie to Związek Powiatów Polskich przyznaje za największy procentowy udział realizacji kategorii zawartych w Ogólnopolskim Rankingu Powiatów i Gmin, honorując przez to zrównoważony rozwój zwycięskiego samorządu. Dziennik Warto Wiedzieć rozmawia z Janem Kowalczykiem, starostą tomaszowskim.

Dziennik Warto Wiedzieć: Jakie ciekawe działania, które miały znaczenie w rankingu ZPP prowadzi powiat i co w nich w Pana ocenie jest wyjątkowe?

Jan Kowalczyk: Powiat tomaszowski skutecznie pozyskuje środki unijne i krajowe na najważniejsze zadania inwestycyjne w zakresie infrastruktury drogowej, przeciwdziałania bezrobociu i wykluczeniu społecznemu, rozwoju szkolnictwa i ochrony zdrowia. Powiat od wielu lat promuje współpracę z samorządami miast i gmin, wspiera działania lokalnych organizacji i związków np. OSP, KGW oraz zespołów ludowych.

Mamy bardzo dobre osiągnięcia w promocji aktywnego stylu życia mieszkańców. Od lat zajmujemy pierwsze miejsca wojewódzkich zawodach sportowo - rekreacyjnych Ludowych Zespołów Sportowych.

Ponadto udzielamy wsparcia inwestorom w zakresie wykorzystania energii odnawialnej. Na terenie powiatu działają trzy farmy fotowoltaiczne o mocy ok. 3 MW, cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 77 MW, mała elektrownia wodna o mocy 67 KW, wytwórnia pelletu i brykietu ze słomy. Zainstalowane są pompy ciepła i kolektory słoneczne w Domu Pomocy Społecznej, kolektory słoneczne na budynkach: szpitala powiatowego, zespołów szkół, przedszkoli, domów kultury a także w gospodarstwach domowych. Wytworzona energia elektryczna z OZE wystarcza na zaspokojenie potrzeb dwóch podobnej wielkości powiatów.

DWW: Co Pana zdaniem w szczególności jest warte uwagi? Co może być warte naśladowania?

JK: Bardzo ważna jest współpraca samorządów miast i gmin w zakresie rozwiązywania podstawowych problemów gospodarczych i społecznych. Dzięki dobrej współpracy corocznie modernizujemy od 30 do 50 km dróg powiatowych, kilometry chodników dla naszych mieszkańców i odwiedzających turystów.

Aktywnie rozwijamy partnerstwo zagraniczne z sąsiednimi Rejonami Żółkiewskim i Sokalskim Obwodu Lwowskiego na Ukrainie a także z parterem niemieckim Powiatem Freudenstadt Land Badenia-Wirtembergia. Partnerstwo ułatwia nam korzystanie z dostępnych programów, np. Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina czy Fundacji Współpracy Polsko- Niemieckiej. Mamy konkretne efekty tej współpracy.

DWW: Co daje powiatowi uzyskanie tytułu SUPER POWIAT 2015?

JK: Przede wszystkim daje niewątpliwą satysfakcję z docenienia naszej aktywności, efektów inwestowania w kapitał ludzki i w rozwiązywaniu pilnych potrzeb społecznych. Tytuł ułatwia promocję powiatu, jest dobrze odbierany przez inne samorządy, organizacje pozarządowe, media i środowiska lokalne. Ponadto wzmacnia pozycję i ułatwia prowadzenie ważnych dla rozwoju powiatu przedsięwzięć, które wymagają aktywności w zakresie organizacji jak i współfinansowania wspólnych zadań z naszymi parterami krajowymi i zagranicznymi.

DWW: Dziękuję za rozmowę.

Śr., 27 Lp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa