Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Będzie nam coraz cieplej

Będzie nam coraz cieplej fotolia.pl

Synoptycy z IMGW podsumowali projekt pt.: „Wpływ zmian klimatu na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo”. Jak wynika z obserwacji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ciągu najbliższych lat obserwowane ocieplenie klimatu będzie się nasilać. Średnia globalna temperatura powietrza wzrosła w ostatnim stuleciu o ok. 0,8OC. Konsekwencje tej tendencji nie będą pozytywne.

Raz mokro raz sucho

Coraz częściej będą nawiedzały nas krótkotrwałe, intensywne deszcze, szczególnie w miastach powodujące lokalne podtopienia ponieważ przeważają tam powierzchnie uniemożliwiające wsiąkanie wody w podłoże (asfalt, beton itp.). Woda opadowa znika szybko w kanalizacji miejskiej, często o zbyt małej przepustowości.

Pomiędzy opadami będą przedłużające się okresy suszy powodujące problemy szczególnie dla leśników (pożary) i rolników (spadek plonów).

Zawieje i zamiecie

Z powodu większej ilości energii magazynowanej w powierzchni ziemi i morzach, wzrośnie częstotliwość i intensywność ekstremalnych zjawisk pogodowych. Grożą nam wichury, trąby powietrzne, burze z gradem. W zimie coraz rzadziej będą pojawiać się zamiecie śnieżne, z uwagi na mniejsze opady śniegu który stopniowo będzie przechodził w deszcz.

Potop

Uczeni uważają że na skutek ocieplania się klimatu, wody morskie i oceaniczne mogą podnieść się w ciągu kilkudziesięciu lat o ponad metr. W tej perspektywie czasu zagrożone zalaniem będą: Żuławy, delta Wisły, ujście Odry, oraz niektóre odcinki wybrzeża Bałtyku.

Co robić?

Przede wszystkim szanować nasze zasoby wody pitnej – oszczędnie nimi gospodarować, rozbudowywać zbiorniki retencyjne, dbać o infrastrukturę hydrologiczną, odpowiednio planować inwestycje. W miastach modele przyszłych wysokich budynków można poddać testom w tunelach aerodynamicznych, a nowoczesne domy można zbudować przy użyciu materiałów zapewniających energooszczędność. Techniki te są jeszcze dość drogie, ale mogą zadecydować o przyszłym wyglądzie miast.

Źródło: www.imgw.pl

Niedz., 24 Czrw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: