Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak zatrzymać w firmie wartościowego pracownika?

Jak zatrzymać w firmie wartościowego pracownika? fotolia.pl

Współczesna rzeczywistość nie jest sielanką zarówno dla pracodawców jak i pracowników. Mocna konkurencja na rynku, wciąż wzrastające zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę rodzi różne problemy. Gdy twoją firmę dotyka problem z odpływem wartościowych pracowników – zbadaj motywy, użyj odpowiednich mechanizmów i walcz o nich.

Jakich mechanizmów użyć, aby związać z firmą najlepszych pracowników?

Oto kilka cennych podpowiedzi:

  1. Zadbaj o to, by wszystkie premie, podwyżki i inne wynagrodzenia  były powiązane z wynikami pracy. Wynagrodzenie jest czymś oczywistym i spodziewanym, którego pracownik oczekuje w każdej firmie – zarówno Twojej jak i u konkurencji.
  2. Popraw relacje ze swoimi pracownikami. Twoi podwładni powinni czuć się współodpowiedzialni za swój rozwój zawodowy oraz za rozwój firmy.
  3. Uświadom  pracownika („na samym początku”), jakie są kryteria oceny jego pracy, wówczas będzie mógł w porę coś zmienić. System ocen umiejętnie stosowany przez kierownictwo sprzyja dobrej atmosferze w pracy i właściwym relacjom.
  4. Zadbaj o szkolenia i kursy dla swoich pracowników. Jeśli tego nie zrobisz, wówczas prędzej czy później najlepsi pracownicy odejdą tam, gdzie zobaczą dla siebie szansę rozwoju. Powinieneś przedstawić swoim pracownikom wizję tego, co mogą robić za kilka lat w Twojej firmie i jakie stanowisko będą mogli zajmować.
  5. Pamiętaj o właściwym obiegu informacji w firmie oraz o jej kulturze organizacyjnej. Miej na uwadze stałe kształtowanie wizerunku firmy – nie tylko zewnętrzne lecz również wewnętrzne. Unikaj wszelkich niedomówień oraz plotek w firmie. Pracownicy powinni być na bieżąco informowani o poczynaniach firmy oraz jej sytuacji na rynku.
  6. Przeprowadzaj badania satysfakcji z pracy. Badania powinny być anonimowe. Dzięki nim dowiesz się o ewentualnych błędach popełnianych w zarządzaniu zasobami ludzkimi w Twojej firmie i będziesz mógł na bieżąco regulować sytuację.

Na podstawie: tipy.pl

Pt., 10 Lt. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa