Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polacy nie znają i nie korzystają ze swoich praw podatkowych

Polacy nie znają i nie korzystają ze swoich praw podatkowych fotolia.pl

Prawa podatkowe to nie tylko obowiązki, ale przede wszystkim przywileje. Warto je znać, by umieć z nich korzystać i należny podatek umniejszać o przysługujące nam odliczenia.

Z raportu e-pity: Co Polacy wiedzą o podatkach przeprowadzonego w październiku 2023 roku jasno wynika, że znaczna część nie wie, jak korzystać z przysługujących im ulg i obniżek podatkowych. Ponad 64% badanych deklaruje, że zna przepisy dotyczące przysługujących im praw podatkowych, tylko 38,4% jest w pełni przekonanych, że korzysta z wszystkich możliwych przysługujących im praw. Rozbieżność w wynikach pokazuje, że Polacy nie wiedzą jak przełożyć wiedzę na praktykę. Dobrą wiadomością jest fakt, że nie trzeba zabiegać o podstawowe zainteresowanie Polaków, bo baza do edukacji już istnieje: co piąty respondent deklaruje duże zainteresowanie tematem ulg i odliczeń podatkowych oraz śledzenie bieżących zmian.

- Ponad 50% respondentów z niższym wykształceniem przyznało, że nie zdaje sobie sprawy z możliwości korzystania z dostępnych ulg, podczas gdy wśród osób z wykształceniem średnim i wyższym odsetek ten wyniósł około 30%. Brak świadomości dotyczącej najnowszych zmian prawnych związanych z podatkami prowadzi do sytuacji, w której wielu podatników traci na niewykorzystaniu możliwości dokonania odpisów od podatków. W obliczu dynamicznych zmian w przepisach podatkowych istotne jest, aby Polacy aktywnie poszukiwali informacji i podnosili swoje kompetencje podatkowe, aby lepiej zrozumieć i wykorzystać dostępne narzędzia optymalizacji podatkowej, czyli oszczędzania w ramach rocznego rozliczenia - wyjaśnia dr Anna Semmerling, ekspertka Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku.

Badanie nasuwa więc wniosek: Polacy chcą wiedzieć więcej o podatkach i dokonywać korzystniejszych rozliczeń, ale nie mają wystarczającej świadomości, by uwzględniać w nich przysługujące im odliczenia. A takie najczęściej są wpisywane w rozliczeniu rocznym, które należy złożyć do 30 kwietnia 2024 roku. Składając zeznanie podatkowe nie można już zmienić wysokości naliczonego podatku. Można jedynie sprawdzić wszystkie nasze dane, dochody, zaznaczyć ulgi, do których mamy prawo i uzupełnić brakujące informacje. Aby wpłynąć na to, jak ten podatek będzie wyglądał i wpłynąć na wysokość otrzymanego zwrotu lub obniżyć należny podatek, trzeba rozpocząć działania jeszcze w bieżącym roku. Listopad i grudzień 2023 roku to ostatni dzwonek na obniżenie podatku i szansa na zmianę rozliczenia rocznego PIT. Zmiany wprowadzone w tych miesiącach będą miały wpływ na to jaki podatek zostanie zapłacony lub jaki niektórzy otrzymają zwrot.

Jak obniżyć podatek i skorzystać z wszystkich ulg?
Już teraz można sprawdzić swoje rozliczenie w Programie e-pity, który wyliczy, jaki podatek będziemy mieli do zapłacenia w przyszłym roku. - Podatnik, który jest świadomy, jak będzie wyglądało jego rozliczenie z fiskusem, ma możliwość wykorzystywania jeszcze w tym roku przysługujących mu ulg i odliczeń w taki sposób, aby finalnie mógł otrzymać wyższy zwrot lub znacząco obniżyć naliczony podatek - podpowiada Monika Piątkowska, Doradca Podatkowy e-pity.pl.

Jak więc zapłacić fiskusowi mniej? Niezależnie od tego, czy rozliczający jest przedsiębiorcą czy osobą fizyczną, może on skorzystać z dopasowanych ulg i odliczeń, które pomogą zyskać na rozliczeniu. Jakie działania można podjąć, by obniżyć podatek?

  • wesprzeć kulturę, szkolnictwo, organizacje pożytku publicznego
  • poprawić warunki cieplne Twojego domu
  • opłacić turnus zdrowotny komuś bliskiemu
  • wyremontować biuro, zainwestować pieniądze w szkolenia, wydarzenia integracyjne
  • zostać honorowym dawcą krwi
  • wiele innych - chcesz poznać wszystkie możliwości? Sprawdź tutaj 

Wcześniejsza weryfikacja rozliczeń to także gwarancja zapłacenia niższego podatku oraz ustalenia ostatecznej wartości ulg podatkowych.

Źródło: IP

Śr., 29 Lst. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła