5 wojewódzkich inspektoratów IH w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Warszawie od kwietnia do lipca 2023 r. sprawdziło oznakowanie 30 modeli zabawek magnetycznych. Wszystkie produkty zweryfikowane zostały również w laboratorium – eksperci sprawdzili ich bezpieczeństwo w zakresie konstrukcji i siły wzajemnego przyciągania magnesów. Zbadano cyferki i literki, puzzle, klocki, wędki z rybkami, kulki i patyczki magnetyczne.
Badane zabawki pochodziły z Chin – 25 modeli, Ukrainy – 2 modele i Polski – 3 modele.
Na 30 modeli zabawek 14 miało nieprawidłowości:
- Weryfikacja oznakowania - 7 na 30 z błędami: brak: ostrzeżeń, instrukcji użytkowania, deklaracji zgodności, danych producenta i importera.
- Badania laboratoryjne - 9 na 30 zabawek niezgodnych: za małe elementy, zadziory i przekroczony wskaźnik strumienia magnetycznego.
Ze wszystkich zbadanych zabawek tylko 16 z nich przeszło pozytywnie kontrolę.
Aby zminimalizować ryzyko zakupu niebezpiecznej zabawki:
- Upewnij się, że zabawka jest oznakowana znakiem CE. Znak ten to deklaracja producenta, że wyrób spełnia odpowiednie wymagania unijne.
- Znak CE powinien być umieszczony w sposób widoczny, czytelny i trwały na zabawce, opakowaniu lub przytwierdzonej etykiecie - można wtedy domniemywać, że zabawka będzie bezpieczna dla małych użytkowników.
- Czytaj etykiety oraz umieszczone na nich ostrzeżenia.
- Sprawdź wykonanie zabawki przed zakupem – np. zbyt małe części to ryzyko połknięcia i zakrztuszenia.
- Sprawdź, czy zabawka ma oznaczenie podmiotu odpowiedzialnego (producenta/importera), co ułatwi Ci dochodzenie swoich praw.
I pamiętaj - nie kupuj nieoznakowanych zabawek!
Źródło: UOKiK