Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bezpieczny smartfon

Bezpieczny smartfon fotolia.pl

Współczesny smartfon już dawno przestał być „tylko” telefonem. Dziś to centrum komunikacji ze światem i najbliższymi, centrum rozrywki, encyklopedia wiedzy, rejestrator aktywności sportowej, nawigacja samochodowa i można by tak jeszcze długo wymieniać. Telefon stał się dosłownie i w przenośni "centrum zarządzania naszym życiem". Jak zatem zadbać o jego bezpieczeństwo, a tym samym bezpieczeństwo naszych danych? Na co zwracać szczególną uwagę?

Przede wszystkim zawsze powinniśmy pamiętać o stosowaniu zabezpieczeń, dzięki którym osoby trzecie, nawet, jeśli wejdą w posiadanie naszego urządzenia, nie będą mogły z niego korzystać. Zadbajmy zatem o automatyczną blokadę ekranu, np. poprzez kod PIN, hasło lub ustawienia biometryczne.

W trosce o nasz telefon, a także wszystkie dane, które na nim przechowujemy warto również zadbać o ich bezpieczeństwo w razie kradzieży, uszkodzenia lub utraty sprzętu. W tym celu należy tworzyć kopie zapasowe danych i przechowywać je w innym miejscu, np. chmurze. Dzięki temu będziemy je mogli odzyskać, w każdej sytuacji.

Jeśli zgubimy swój smartfon lub mamy podejrzenia, że ktoś go ukradł, możemy skorzystać z opcji „znajdź mój smartfon”. W tym celu należy sprawdzić na swoim urządzeniu jak ją włączyć, i w jaki sposób z niej skorzystać w razie utraty sprzętu.

Korzystając z telefonu, zwłaszcza jako narzędzia do wykonywania transakcji bankowych, używania social mediów i sprawdzania poczty elektronicznej, należy pamiętać, że są one łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. Oszuści różnymi sposobami, zwłaszcza w oparciu o metody socjotechniki, mogą chcieć zainfekować je szkodliwym oprogramowaniem. Jeśli otrzymamy telefon z banku lub innej instytucji i ktoś będzie nas namawiał do zainstalowania aplikacji, trzeba zachować czujność. Nie można działać pod wpływem emocji i presji czasu. Zawsze należy weryfikować wiarygodność informacji, jaką otrzymujemy. Jeśli mamy wątpliwości możemy zadzwonić bezpośrednio do usługodawcy np. banku, firmy kurierskiej, serwisu sprzedażowego i wyjaśnić sprawę. 

Należy zachować czujność również w sytuacji, gdy otrzymamy wiadomość od swojego znajomego, który nieoczekiwanie prześle link lub prosi o szybką pożyczkę lub kod do płatności online. Zanim klikniemy lub prześlemy dane, zadzwońmy i upewnijmy się, czy ta wiadomość na pewno pochodzi od niego. 

Aby zwiększyć bezpieczeństwo swojego smartfona, powinniśmy zadbać nie tylko o aktualizację urządzenia, ale także aplikacji, z których korzystamy, i używajmy programów antywirusowych.

Z rozwagą należy pobierać aplikacje na smartfon i zanim je zainstalujemy, powinniśmy zapoznać się z ich regulaminem. Zweryfikować, jakie uprawnienia ma dana apka. Pobierać je tylko z oficjalnych i dedykowanych do tego serwisów, a jeśli coś budzi nasze wątpliwości, to lepiej zrezygnować.

Bezpieczeństwo naszego smartfona, a tym samym danych, jakie na nim przechowujemy zależy od nas samych. Dlatego zawsze należy stosować zasadę ograniczonego zaufania i pamiętać o podstawowych zasadach cyberhigieny. 

Źródło: MC

Pt., 28 Lp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś