Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak pracownicy spędzają czas zaoszczędzony dzięki pracy zdalnej?

Jak pracownicy spędzają czas zaoszczędzony dzięki pracy zdalnej? fot.pixabay

Praca zdalna, jaką Polacy mogli doświadczyć szczególnie podczas panującej pandemii koronawirusa, wiąże się z oszczędnością czasu na codzienne dojazdy do zakładu pracy. Aksoy i in. zebrali dane od zatrudnionych na pełen etat pracowników z 27 państw dotyczące tego, ile czasu pozwala im zaoszczędzić zdalna forma pracy (poprzez oszacowanie, ile czasu zajmował im dojazd do pracy przed pandemią). Ankietowanych poproszono też o wskazanie, na jakiego typu aktywności ten zaoszczędzony czas przeznaczali i w jakiej proporcji.

Z danych wynika, że średnio 40 proc. czasu zaoszczędzonego dzięki pracy zdalnej pracownicy przeznaczają na wykonywanie dodatkowych aktywności związanych z pracą (podstawową lub drugim etatem). Pozostałe dwie kategorie to różnego rodzaju odpoczynek, na który spożytkowane zostaje średnio 34 proc. zaoszczędzonego czasu, i obowiązki opiekuńcze (11 proc. czasu średnio).

W Polsce praca z domu pozwala pracownikom oszczędzić średnio 54 minuty dziennie. Jest to drugi najniższy wynik wśród 27 przebadanych państw – to 3 minuty więcej niż w Serbii i 1 minuta mniej niż w USA. W Polsce te 54 minuty dziennie pracownicy przeznaczają na odpoczynek w 36 proc., jakąś formę pracy w 34 proc., a na obowiązki opiekuńcze w 16 proc. (co jest drugim najwyższym wynikiem wśród badanych państw). Przypadek Polski jest o tyle szczególny, że jest to jeden z zaledwie siedmiu krajów, w których pracownicy więcej zaoszczędzonego dzięki pracy zdalnej czasu spędzają na odpoczynku niż na aktywnościach związanych z pracą. W tym gronie znajdują się głównie najlepiej rozwinięte państwa: Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania czy Austria.

Eksperci szacują, że wyrażona w pieniądzu osobista korzyść z pracy zdalnej wynosi ok. 2,2 proc. dochodu rozporządzalnego pracownika, przy uśrednieniu ilości oszczędzanego czasu do 72 minut. Zatem w przypadku Polski taka korzyść, po uwzględnieniu mniejszej ilości zaoszczędzonego czasu, wynosiłaby 1,65 proc. dochodu pracownika.

Jak czytamy w raporcie - w momencie zbierania danych (w latach 2021-2022) respondenci średnio 1,7 dnia w tygodniu pracowali z domu. Zarazem pracownicy spodziewają się zanikania możliwości pracy zdalnej w ich miejscach pracy. Jest to zgodne z analizami PIE dla Polski, wedle których nawet w czasie pandemii zaledwie 1/5 pracujących wykonywała swoje obowiązki z domu, gdyż taka możliwość istnieje tylko w niektórych branżach gospodarki.

Źródło: PIE

Czw., 9 Lt. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła