Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy Rosja użyje broni jądrowej? - nastroje Polaków

Czy Rosja użyje broni jądrowej? - nastroje Polaków fotolia.pl

Temat wojny u naszych wschodnich sąsiadów w ostatnich tygodniach trochę już zeszedł na drugi plan, jednak teraz przypomina się ze zdwojoną siłą, a to za sprawą potencjalnego użycia broni nuklearnej przez Rosję. Temat ten powrócił na pierwsze strony gazet po tym, jak Władimir Putin zaczął niedawno sugerować, że byłby gotów na taki krok.

CBOS w październikowym badaniu postanowiło zapytać Polaków o ich obawy związane z tym zagrożeniem, wykorzystując zestaw pytań, który użyty był po raz pierwszy zaraz po wybuchu wojny.

Jak się okazało, poziom lęku jest dziś wyraźnie mniejszy niż wówczas, choć wciąż znaczący. Obawy przed użyciem broni jądrowej wobec Ukrainy wyraziło dwie trzecie Polaków (66%, spadek o 11 punktów procentowych od marca), wobec Polski – niespełna połowa (47%, spadek o 18 punktów), a wobec innych krajów NATO – ponad jedna trzecia (37%, spadek o 25 punktów).


Jak wynika z badań CBOS - użycia broni nuklearnej przez Rosję obawiają się wyraźnie częściej kobiety niż mężczyźni. Poza tym we wszystkich przypadkach boją się go częściej osoby starsze, gorzej wykształcone, a także częściej uczestniczące w praktykach religijnych. Obawy są też nieco bardziej rozpowszechnione w mniejszych miejscowościach.

Źródło: CBOS

Pon., 31 Prn. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła