Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zeznanie podatkowe PIT za 2021 – jaką formę preferują Polacy?

Zeznanie podatkowe PIT za 2021 – jaką formę preferują Polacy? fotolia.pl

Raport pt. "Roczne zeznania podatkowe Polaków PIT 2021" został przygotowany przez KPMG na podstawie badania przeprowadzonego metodą wywiadów telefonicznych CATI (ang. Computer Assisted Telephone Interview), w dniach 14-26.04.2021 r. Badaniem objęto reprezentatywną próbę 800 dorosłych Polaków. Na pytania odpowiedziały osoby mające obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym za rok 2021. W grupie badanych nie zostały uwzględnione osoby, za które zeznanie podatkowe przygotowuje i składa ZUS. Celem badania było poznanie, w jaki sposób Polacy rozliczają swój podatek dochodowy za 2021 rok.

Z badania wynika, że zaledwie 17% podatników zostawiło rozliczenie rocznego podatku PIT na kwiecień. Zdecydowana większość złożyła zeznanie w lutym oraz marcu. Polacy najchętniej rozliczają się przez internet (83%), gdzie ponad połowa korzysta z systemu Twój e-PIT.

Z odliczenia ulg podatkowych w rozliczeniu podatku PIT zamierza skorzystać 46% podatników. Najczęściej deklarowaną ulgą podatkową do rozliczenia jest ulga na dziecko. Ponadto Polacy chętnie dzielą się swoim 1% podatku z wybranymi organizacjami pożytku publicznego, które najczęściej wybierają kierując się sugestią lub prośbą znajomych i rodziny (71%). O przekazaniu swojego 1% podatku na wybraną OPP zapewnia 82% Polaków.

Zaledwie 51% podatników wie, że część przepisów wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu odnosi się także do rozliczenia podatkowego już za 2021 rok. Połowa Polaków deklaruje, że wypełni w 2022 roku zeznania roczne PIT samodzielnie. W stosunku do ubiegłego roku, aż o 9 punktów procentowych wzrósł odsetek Polaków (39%), którzy zlecają wypełnienie zeznania rocznego PIT komuś innemu. 11% Polaków przyznało, że zeznanie roczne PIT przygotuje samodzielnie, ale skorzysta z częściowej pomocy innych. Polacy z prośbą o pomoc w wypełnieniu rocznego zeznania najczęściej udają się do księgowego (42%), rodziny (32%) lub znajomych (19%).

Dla większości Polaków wypełnienie zeznania rocznego PIT nie jest problematycznym zadaniem. Ponad 60% podatników ocenia obowiązek wypełnienia formularza PIT jako bardzo lub raczej łatwe zadanie. Jeszcze więcej respondentów (85% wskazań) deklaruje, że coroczne rozliczenie z urzędem skarbowym nie jest źródłem stresu.

Więcej informacji tutaj.

Źródło: KPMG

Czw., 21 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła