Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Inflacja, a strategie walki z nią w opinii Polaków

Inflacja, a strategie walki z nią w opinii Polaków fot. canva

Obserwowana inflacja w Polsce, w tym roku osiągnęła poziom najwyższy od 20 lat. Polacy w różny sposób radzą sobie z rosnącymi cenami. Zdecydowana większość ogranicza wydatki na codzienne zakupy, starając się kupować mniej bądź też szukając tańszych produktów (75%).

Inflacja zmusza często Polaków do rezygnacji z większych wydatków lub odłożenia ich na potem (64%), ograniczenia zużycia wody, prądu i gazu (63%) oraz wydatków na rozrywkę, wypoczynek i kulturę (57%). Niektórzy stosują odmienną strategię niż ograniczanie wydatków – z obawy przed dalszym wzrostem cen kupują na zapas (18%).

Rosnące ceny mają oczywisty wpływ na stan finansów respondentów. Znaczna część badanych z powodu inflacji wydaje swoje oszczędności na bieżące wydatki (43%), a osoby, którym brakuje już oszczędności – zadłużają się (7%). Dysponujący oszczędnościami szukają sposobów na zainwestowanie ich, aby nie straciły na wartości (9%).

W związku z rosnącymi cenami paliw część osób ogranicza jeżdżenie samochodem (28%). Inflacja wpływa również na rynek pracy: skłania do szukania pracy lepiej płatnej bądź poświęcania większej ilości czasu na pracę, aby więcej zarabiać (10%), oraz przekłada się na wzrost oczekiwań płacowych i generalnie – wzrost płac (9%).

Poniżej wykres prezentujący jak inflacja wpłynęła na poszczególne aspekty życia osób badanych:

Więcej informacji tutaj.

Źródło: CBOS

Czw., 11 Lst. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła