Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jesienna aura a bezpieczna jazda. O czym warto pamiętać?

Jesienna aura a bezpieczna jazda. O czym warto pamiętać? fotolia.pl

Jesień to zmienna aura, a kierowcy powinni wziąć pod uwagę pogarszające się warunki atmosferyczne, które bezpośrednio wpływają na prowadzenie pojazdu. Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu, niższa temperatura i mokre liście na drodze to wyraźny sygnał, aby zredukować prędkość.

Trudne warunki jesienią 

W takich warunkach droga hamowania znacząco się wydłuża. Pamiętajmy, że znaki ograniczenia prędkości wskazują prędkość maksymalną, jaka obowiązuje na danym odcinku. Na drodze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Dostosujmy prędkość do panujących warunków atmosferycznych, jak również natężenia ruchu.

Pamiętajmy także o odpowiednim przygotowaniu pojazdu - sprawnych wycieraczkach, czystych reflektorach, a podczas jazdy o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego nas pojazdu. Nie nadużywajmy przednich i tylnych świateł przeciwmgłowych, które przy niewielkim ograniczeniu przejrzystości powietrza lub dobrej widoczności tylko oślepią innych użytkowników drogi.

Jeżeli spada temperatura, warto pomyśleć o zmianie opon na zimowe. Optymalne okno pracy opon zimowych zaczyna się, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Bezpieczeństwo. Na drodze zawsze jest priorytetem

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Drogi to nie prywatne tory wyścigowe i muszą być wykorzystywane przez użytkowników zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. To kierowcy mają największy wpływ na bezpieczeństwo na drodze. 

Warto też wspomnieć, że tak jak jazda na suwak oraz korytarz życia w grudniu 2019 roku stały się obowiązkiem, tak od 1 czerwca br. weszła w życie kolejna nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym. Dzięki niej nastąpiło m.in. uregulowanie kwestii bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych, która powinna być równa połowie prędkości. 

Źródło: GDDKiA

Śr., 22 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska