Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W jaki sposób kolory nadają kształt przestrzeni

W jaki sposób kolory nadają kształt przestrzeni fotolia.pl

Kolory ścian i sufitu odgrywają istotną rolę w projekcie wnętrza. Dzięki nim możemy nadać mu bardziej przytulny lub proporcjonalny charakter. Co można osiągnąć dzięki użyciu kolorów i w jaki sposób zmieniają one postrzeganie przestrzeni?

Odpowiednie użycie kolorów na ścianach i suficie zmienia postrzeganie danego wnętrza bez wyburzania i przesuwania ścian. Dzięki ich umiejętnemu zastosowaniu możemy poprawić proporcje pomieszczenia, sprawić, że będzie ono robić wrażenie większego lub mniejszego niż w rzeczywistości, szerszego lub węższego, wyższego lub niższego. Kolory doskonale podkreślają elementy, które chcemy wyróżnić, co pozwala stworzyć odpowiednią atmosferę.

Ogólna zasada mówi, że jaśniejsze i chłodniejsze kolory wydają się nam bardziej oddalone, co optycznie powiększa przestrzeń. Z kolei ciemniejsze barwy wydają się niejako przybliżać do nas, co sprawia, że wnętrze staje się dla oka bardziej zamknięte i mniejsze. Wykorzystując te właściwości kolorów stworzono zasady, którymi powinniśmy się kierować, dobierając kolory ścian i sufitów.

Jak posługiwać się kolorem we wnętrzach?

Jeśli pokój jest zbyt mały i zależy nam na uzyskaniu wrażenia większej przestrzeni, najlepszym wyjściem będzie użycie jasnych kolorów odbijających światło dzienne. Sprawi to, że pomieszczenie będzie wydawać się bardziej przestronne i otwarte.

Jeżeli zbyt duże pomieszczenie wydaje się nam mało przyjazne, a chcielibyśmy stworzyć wnętrze bardziej przytulne, powinniśmy zastosować barwy ciemniejsze i bardziej zdecydowane. Dzięki nim uzyskamy poczucie bardziej zamkniętej przestrzeni.

Aby wnętrze wydawało się mniej ciasne, można użyć jaśniejszych kolorów lub bieli na suficie i uzupełnić całość kolorowymi ścianami. Pozwoli to uzyskać wrażenie mniej klaustrofobicznej przestrzeni i sprawi, że sufit będzie wydawał się wyższy.

Jeżeli chcemy obniżyć wysokość pomieszczenia, gdyż sprawia ono wrażenie studni, warto wypróbować mocniejsze kolory na suficie, np. z kolekcji sufitów akustycznych. W przypadku niektórych projektów efekt niższego sufitu może stworzyć przyjemniejsze i bardziej zapraszające wnętrze.

Aby uzyskać efekt poszerzenia zbyt wąskich korytarzy, można użyć na suficie i tylnej ścianie ciemniejszego koloru niż na ścianach bocznych. Ta technika jest często wykorzystywana przez projektantów, którzy chcą zmienić sposób, w jaki postrzegane są bardzo wąskie pomieszczenia – np. pokoje, kuchnie czy korytarze.

Czasami zależy nam na tym, by pomieszczenie wydawało się krótsze niż w jest rzeczywistości, aby tylna ściana przybliżyła się do nas optycznie. Taki efekt uzyskamy stosując ciemniejsze kolory na tylnej ścianie a żywsze barwy na suficie i pozostałych ścianach.

Wreszcie można skupić całą uwagę na ścianach, tworząc kontrast pomiędzy jasnymi ścianami i ciemniejszymi barwami na syficie, podłodze i innych powierzchniach.

Jest wiele sposobów na wykorzystanie koloru w dekoracji domu. Dzięki powyższym wskazówkom łatwiej będzie zaakcentować pozytywne cechy wnętrza i wyeliminować te, które nie są pożądane.

Źródło: ip

Czw., 26 Sp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska