Większość osób poszukujących pracy czeka w życiu wędrówka przez rozmaite ścieżki i szczeble kariery. Najważniejszym zadaniem wszystkich, którzy marzą o zmianie stanowiska, specjalizacji lub branży, jest gruntowne przygotowanie się do tego kroku.
O tym, jak działać, by zmiana w życiu zawodowym przyniosła możliwie najwięcej satysfakcji - Eksperci firmy doradztwa personalnego i rekrutacji Michael Page.
Krok 1: Przemyśl swoje oczekiwania
Podstawową rzeczą, bez której nie powinno się myśleć o zmianie dotychczasowej ścieżki kariery, jest zadanie sobie jednego ważnego pytania: co tak naprawdę mnie interesuje, napędza mnie i jest moją pasją? Odpowiedź może pomóc ci określić najbardziej odpowiedni rodzaj pracy, a także skierować w rejony, których wcześniej w ogóle nie brałeś pod uwagę. Warto przy tym zadać sobie kilka dodatkowych pytań:
- Co (nie) podoba mi się na obecnym stanowisku, w obecnej pracy?
- Co ekscytowało/nudziło mnie w poprzednich miejscach pracy?
- Jakie są moje osobiste zainteresowania i pasje?
- Jakie są moje najważniejsze cechy, silne strony i zdolności?
- Jak wyglądałaby moja wymarzona praca?
Krok 2: Zbadanie realnych możliwości zmiany kariery
Na podstawie osobistych preferencji wyznacz możliwy kierunek zmiany obecnego zawodu. Prześledź profile stanowisk pracy, by sprawdzić, czy twoje oczekiwania są zgodne z rzeczywistością. Zbierz informacje na temat:
- stanowisk, które mogą odpowiadać twoim zainteresowaniom i umiejętnościom,
- codziennych zadań, związanych z pracą na danym stanowisku,
- wysokości początkowego wynagrodzenia,
- możliwości przeniesienia obecnych umiejętności, atutów i doświadczenia na nowe stanowisko pracy,
- silnych stron nowej branży, jej stabilności i perspektyw wzrostu.
Krok 3: Przeanalizuj zakres swoich umiejętności
Zmiana ścieżki kariery z pewnością będzie bardziej komfortowa, jeśli znajdziesz stanowisko, które ma związek z twoimi umiejętnościami. Poszukaj swoich mocnych punktów, predyspozycji i doświadczeń, które można przenieść na nowe stanowisko pracy. Zastanów się, jak zastosować dotychczasową wiedzę i osiągnięcia w tym zupełnie nowym kontekście. Spróbuj określić, jakie umiejętności będą potrzebne, by w pełni odnaleźć się na nowym stanowisku. Być może okaże się, że konieczne będą dodatkowe szkolenia lub zyskanie minimum doświadczenia.
Krok 4: Rozszerz swoją sieć kontaktów zawodowych
Poznaj ludzi, którzy pracują w branży, do której chcesz dołączyć. Mogą oni dostarczyć ci cennych informacji i porad na temat zmiany specjalizacji, przedstawić cię odpowiednim ludziom, przekazać ci cenne kontakty, a nawet udzielić konsultacji. Rozważ dołączenie do stowarzyszeń branżowych oraz znalezienie mentora, który wskaże ci drogę do sukcesu.
Krok 5: Wyznacz kolejne kroki na drodze do zmiany zawodu
Jak skutecznie zmienić zawód? Bez precyzyjnie nakreślonej strategii i uporządkowanego planu nie możesz liczyć na odniesienie sukcesu. Jeśli chcesz osiągnąć upragniony cel, musisz stworzyć krótko- i długoterminową listę „kamieni milowych”, dotyczących twojej edukacji, rozwoju kwalifikacji, tworzenia sieci kontaktów itp., a także ustalić ramy czasowe dla realizacji poszczególnych celów. Nie zapomnij także odświeżyć umiejętności poszukiwania pracy, by nie ominęła cię żadna z okazji, która w każdej chwili może pojawić się na twoim zawodowym horyzoncie.
Źródło: michaelpage.pl