Na Podkarpaciu otwarto kolejne miejsce dla amatorów archeologii i historii, które warto odwiedzić podczas urlopowych wojaży.
W Trzcinicy odkryto jedną z pierwszych znanych z terenu Polski silnie ufortyfikowanych osad, która powstała w początkach epoki brązu. To także tu odnaleziono osadę zakarpackiej kultury Otomani-Füzesabony, odznaczającej się wyraźnymi wpływami śródziemnomorskimi, datowaną na okres 1650-1350 p.n.e. Ze względu na rangę tego odkrycia, chronologię oraz wyraźne wpływy południowo-europejskie, miejsce to nazwane zostało Karpacką Troją. Aktualnie należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce i ma wyjątkowe znaczenie dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej.
W trakcie prac wykopaliskowych, zwłaszcza tych prowadzonych od 1991 r przez Jana Gancarskiego, odkryto tu ponad 160 tys. zabytków, na które składają się naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości i rogu, a także brązu i żelaza. Wiele z nich jest zabytkami unikatowymi, uznawanymi za wspaniałe dzieła dawnej sztuki i rzemiosła.
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Zajmuje powierzchnię 8 ha. Cały kompleks składa się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. Na grodzisku zrekonstruowanych zostało ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat. Na terenie parku archeologicznego zlokalizowane są rekonstrukcje wioski otomańskiej z początków epoki brązu oraz słowiańskiej w wczesnego średniowiecza. Znajduje się tu także nowoczesny pawilon wystawowy o powierzchni ponad 1800 m2 z przestrzenną salą ekspozycyjną, funkcjonalną salą konferencyjną, multimedialną salą edukacyjną dla dzieci, "Salką Małego Odkrywcy" przeznaczoną dla przedszkolaków oraz zapleczem gastronomicznym.
Powstanie kompleksu możliwe było dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu Muzeum Podkarpackiemu w Krośnie przez Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach projektu "Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy – atrakcją turystyczną regionu". Budowa obiektu rozpoczęła się w październiku 2007 r. i trwała 2 lata. Koszt prac budowlanych wyniósł około 11 milionów złotych, a cały koszt budowy skansenu ponad 12 milionów złotych. Kwota przyznanego przez Mechanizm Finansowy EOG dofinansowania wyniosła 1 747 086 euro. Pozostałą część kosztów pokrył Urząd Marszałkowski w Rzeszowie oraz samorządy lokalne.