Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kącik motoryzacyjny (98). Jak postępować, gdy skradziono nam auto?

Kącik motoryzacyjny (98). Jak postępować, gdy skradziono nam auto? fotolia.pl

Mimo, że ostatnimi czasy fala kradzieży samochodów słabnie, to i tak rocznie w Polsce ok. 15 tys. aut pada łupem złodziei. Emocje jakie wyzwala w człowieku utrata samochodu sprawiają, że często zapomina on jak się zachować w zaistniałej sytuacji. Jak zatem postępować, gdy nasze auto zostało skradzione?

Zastanówmy się na spokojnie…
Przede wszystkim upewnijmy się, że nasz samochód na pewno został skradziony. Często zdarza się, że zabiegani, myślący o tysiącu różnych rzeczach, po prostu zapominamy gdzie go zaparkowaliśmy.

Może odholowane?
Powinniśmy również sprawdzić, czy auto nie zostało z jakiegoś powodu odholowane. Zadzwońmy na straż miejską i spytajmy.

Zgłoszenie kradzieży policji
Gdy mamy pewność, że samochód zniknął na dobre, dzwonimy na policję. Nie powinniśmy z tym zwlekać. Z każdą godziną szanse na odnalezienie pojazdu maleją. Warto przekazać funkcjonariuszom jak najwięcej informacji, każda rzecz może okazać się pomocna. Zawsze podajemy następujące informacje: miejsce kradzieży, marka auta, model, rocznik, kolor, nr rejestracyjny, cechy szczególne, kiedy samochód był ostatni raz widziany i kiedy stwierdziliśmy fakt utraty auta, ilość paliwa/zasięg. Po zgłoszeniu kradzieży czekamy na przyjazd policji w miejscu, gdzie auto było zaparkowane ostatni raz.

Policjanci po przyjeździe na miejsce dokonają wstępnych oględzin i spiszą zeznania. Zaproszą nas też na komisariat w celu sporządzenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ cała procedura może zająć kilka godzin. Policjanci mogą zadawać bardzo szczegółowe pytania na temat samochodu i samego zdarzenia. Wszystko po to, aby upewnić się, że kradzież nie została sfingowana.

Po wizycie na komendzie otrzymamy potwierdzenie złożenia zawiadomienia o przestępstwie/ zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży.

W firmie ubezpieczeniowej
Posiadacze polisy autocasco mogą liczyć na wypłatę odszkodowania, które przynajmniej trochę poprawi samopoczucie poszkodowanemu kierowcy. Jednak żeby ją otrzymać trzeba najpierw dokonać zgłoszenia szkody do danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zanim to zrobimy warto poczytać w warunkach OWU jak wygląda cały proces likwidacji szkody oraz jakie wymogi formalne musi spełnić kierowca. To bardzo ważne, ponieważ jeśli np. nie dostarczymy kompletu kluczyków do auta, czego wymaga ubezpieczyciel, możemy nie zobaczyć ani grosza ze spodziewanego odszkodowania.

Wyrejestrowanie samochodu
Na zgłoszeniu faktu kradzieży pojazdu na policję i do ubezpieczyciela się nie kończy. O zaistniałej sytuacji należy również powiadomić starostwo powiatowe/ urząd gminy, gdzie właściciel samochodu zarejestrował pojazd. Skradziony samochód powinien zostać wyrejestrowany!

Wyrejestrowanie pojazdu następuje na wniosek właściciela. Musimy złożyć stosowne podanie (zwykle w formie formularza dostępnego w urzędzie lub na stronach internetowych).

Poza tym pamiętajmy:

Nie należy kłamać
Policjanci i przedstawiciele firm ubezpieczeniowych są wyczuleni na fałszywe zgłoszenia o kradzieży samochodów. Pamiętajmy, że za samo fałszywe zgłoszenie kradzieży grozi kara pozbawienia wolności do kilku lat! Nawet drobne kłamstewka, np. dotyczące okoliczności kradzieży, mogą być dla ubezpieczyciela pretekstem do odmowy wypłaty odszkodowania.

Dodatkowo warto przeczytać
Postępując z myślą, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”, zachęcamy do przeczytania innych artykułów zamieszczonych na łamach naszego dziennika związanych z problemem kradzieży samochodu. Są to z serii Kącika motoryzacyjnego: 

Źródło: ubea.pl, smartdriver.pl oraz forumsamochodowe.pl

Czw., 2 Czrw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa