Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kącik motoryzacyjny (96). Alergia za kółkiem może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji!

Kącik motoryzacyjny (96). Alergia za kółkiem może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji! fotolia.pl

Alergia u kierowcy nie tylko ogranicza koncentrację, ale zaburza także pole widzenia, uniemożliwiając prawidłową ocenę sytuacji na drodze. Kierowca z ostrymi objawami uczulenia może być tak samo niebezpieczny dla siebie i innych jak osoba prowadząca pojazd po alkoholu. Jak zatem radzić sobie z alergią za kółkiem?


Uczulenie można mieć na wszystko: pyłki, chemię, materiały. Jeśli mamy alergię na przykład na skórę lub materiały plastikowe, już na etapie kupna samochodu wybierajmy takie, którego wnętrze nie zawiera szkodliwych elementów.

Odpowiednie leki
Alergia wiąże się m.in. z zaburzeniami widzenia. Intensywne łzawienie w wielu przypadkach po prostu uniemożliwia jazdę pojazdem. W takich sytuacjach trzeba koniecznie zatrzymać się i skorzystać z odpowiednich leków. Słowo „odpowiednich” ma tu niebagatelny wpływ, ponieważ wiele ze znanych preparatów, służących minimalizowaniu objawów uczulenia, ma niekorzystny wpływ na zdolności psychomotoryczne kierowców. Zatem, przed zażyciem konkretnego leku należy dokładnie zapoznać się z ulotką informacyjną i zwrócić uwagę, czy jego producent dopuszcza prowadzenia auta po jego zażyciu.

Szok anafilaktyczny
Do najniebezpieczniejszych sytuacji zalicza się wystąpienie tzw. szoku anafilaktycznego, którego typowe objawy to pojawienie się opuchlizny oraz wyraźnych problemów z oddychaniem. Jest on najczęściej następstwem ukąszenia przez konkretny gatunek owada, na którego jad osoba jest uczulona. W przypadku pojawienia się ww. objawów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, włączając w to wezwanie pogotowania.

Filtr to podstawa
Aby ograniczyć dolegliwości spowodowane przez krążące w powietrzu alergeny, należy zadbać przede wszystkim o filtr kabinowy. Ograniczy on dostawanie się do wnętrza pyłków roślin.

Dbajmy o czystość pojazdu
Ważną sprawą jest regularne czyszczenie wnętrza pojazdu. Po pierwsze, warto zainwestować w dobry odkurzacz samochodowy, który na bieżąco pozwoli pozbywać się kurzu i wszelkich pyłów. Trzeba też dość często prać tapicerkę. Pamiętajmy również, by podczas czyszczenia auta szczególną uwagę zwracać na wewnętrzną stronę szyb. Pod nimi znajdują się na ogół wyloty powietrza, więc kurz i brud chętnie osadza się na ich powierzchni.

Kierowcy Alergicy – pamiętajcie:

  • Śledźcie kalendarz pyleń
  • Bacznie śledźcie komunikaty o pyleniach
  • Wyruszajcie w podróż po deszczu, stężenie pyłków jest wówczas mniejsze
  • Nie zaczynajcie podróży wczesnym rankiem
  • Unikajcie postojów w lasach, na łąkach i polach, jest tam najwięcej alergenów
  • Podróżujcie z zamkniętymi oknami
  • Zabierajcie ze sobą informację o uczuleniu, które Wam doskwiera
  • Unikajcie pokarmów powodujących reakcję krzyżową
  • Oczy zabezpieczajcie okularami przeciwsłonecznymi
  • Po dotarciu na miejsce obmywajcie twarz i ręce, najlepiej weźcie kąpiel i zmieńcie ubranie, alergeny lubią osadzać się na skórze i odzieży.

Źródło: mojealergie.pl oraz forumsamochodowe.pl

Czw., 12 Mj. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa