Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Używamy za dużo toreb plastikowych

Używamy za dużo toreb plastikowych fotolia.pl

Europejczyk zużywa średnio około 500 plastikowych toreb na zakupy rocznie. Większość z nich jest używana tylko jeden raz. W 2008 r. łączna produkcja plastikowych toreb na zakupy w Europie wyniosła 3,4 mln ton, co odpowiada masie ponad 2 mln samochodów osobowych.

Niektóre państwa członkowskie podjęły już działania, aby ograniczyć stosowanie plastikowych toreb na zakupy: opłaty za torby, zakaz użytkowania pewnych rodzajów toreb. Jednak na poziomie Unii Europejskiej nie podjęto żadnych konkretnych działań. W marcu br. m.in. na temat wpływu plastikowych toreb na środowisko, obradowali unijni ministrowie ds. środowiska. Ustalono, że UE powinna podjąć skuteczne działania w tej sprawie.

Ogłoszono konsultacje społeczne w sprawie możliwości ograniczania stosowania plastikowych toreb. Komisja Europejska zwraca się do obywateli z pytaniem, w jaki sposób najlepiej ograniczyć stosowanie plastikowych toreb na zakupy. Czy skutecznym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie opłat i opodatkowania, czy też inne opcje – takie jak zakaz korzystania z plastikowych toreb na zakupy w całej Unii? Obywatele mają się także wypowiedzieć na temat szerszego propagowania opakowań ulegających biodegradacji oraz na temat zaostrzenia wymogów w zakresie biodegradowalności opakowań. W internetowej ankiecie można wziąć udział do sierpnia 2011 r.

Konsultacja społeczna ma również na celu zebranie opinii na temat tego, czy wymogi w zakresie kompostowalności i biodegradowalności określone w unijnej dyrektywie w sprawie opakowań są odpowiednie. Dyrektywa nie umożliwia wyraźnego rozróżnienia między produktami biodegradowalnymi na te, które powinny ulec jej w naturalnych warunkach środowiska, a tymi, które ulegają biodegradacji wyłącznie w kompostowniach. Reklamowanie opakowania, jako ulegającego biodegradacji w sytuacji, gdy w rzeczywistości nie rozłoży się ono w warunkach naturalnych, może wprowadzać w błąd i przyczynia się do zwiększenia ilości odpadów. W konsultacji oczekuje się opinii na temat środowiskowych, społecznych i gospodarczych skutków wynikających z wprowadzenia środków na rzecz poprawy wymogów w zakresie biodegradowalności opakowań, w tym propagowania opakowań ulegających biodegradacji wśród konsumentów.

Ankieta konsultacyjna dostępna jest tutaj.

Niedz., 5 Czrw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna