Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Godzina dla Ziemi - Godzina dla Morświna

Godzina dla Ziemi - Godzina dla Morświna fotolia.pl

W ramach ekologicznej akcji Godzina dla Ziemi w ostatnią sobotę marca na całym świecie na godzinę gasną wszystkie światła.

Godzina dla Ziemi (z ang. Earth Hour) – jest to akcja związana z zieloną polityką, stworzona przez World Wide Fund for Nature odbywająca się w każdą ostatnią sobotę marca, począwszy od 2007 roku. Ma ona na celu nakłonienie ludzi, a także korporacje, do wyłączenia na jedną godzinę świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach. Skłania ona do refleksji nad zmianami klimatu.

W Polsce w ostatnią sobotę marca także o godzinie 20.30 gasną światła. Przy okazji tej akcji ekolodzy z WWF Polska chcą zwrócić uwagę na problemy morświna. W Bałtyku zostało już tylko około 450 osobników tego morskiego ssaka. WWF zaprasza również na stronę www.godzinadlaziemi.pl, gdzie można się podpisać pod apelem do ministra środowiska w sprawie przyjęcia programu ochrony morświna.

Ciekawostki i statystyki związane z akcją:

  • Po raz pierwszy akcja Godzina dla Ziemi odbyła się w roku 2007 w Sydney. Wzięło w niej udział 2,2 mln osób.
  • W roku 2008 udział w akcji, która odbyła się 28 marca, wzięło już 50 milionów osób w 370 miastach na całym świecie. W Polsce światła zgasły w Warszawie i Poznaniu.
  • W 2009 roku udział w akcji zadeklarowało ponad 700 miast z 78 krajów.
  • W roku 2010 wyłączenie światła na 60 minut było największą akcją dla środowiska w historii - podał WWF. Włączyło się do niej ponad 4,5 tys. miast w 128 krajach. Wyłączono światło najbardziej znanych budynków - Wieży Eiffla w Paryżu, Pałacu Buckingham w Londynie, mostu Golden Gate w San Francisco, Opery w Sydney. W Polsce udział wzięło 40 miast, w tym 15 wojewódzkich; wyłączono oświetlenie m.in. Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Źródło: godzinadlaziemi.pl oraz wikipedia.org

Czw., 26 Mrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa